W obawie przed trzecią falą zachorowań na koronawirusa wprowadzona została narodowa kwarantanna i związane z nią dodatkowe obostrzenia.
W związku z tym przedłużono także czas nauki zdalnej dla wszystkich uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz średnich co najmniej do marca.
W tej sytuacji rząd wydłużył również obowiązywanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców i opiekunów, którzy muszą zostać z dziećmi w domu.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku:
- zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby niepełnosprawne uczęszczały,
- niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19,
- ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
1. Rodzicom dzieci w wieku do 8 lat.2. Ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Co trzeba zrobić, żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Należy złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie www.zus.pl. Z kolei osoby prowadzące własną firmę takie oświadczenie składają w ZUS-ie. Mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Taki dokument jest niezbędny do wypłaty zasiłku.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.