Reklama

Reklama

Kto może liczyć na 100-procentowy zasiłek chorobowy?

Opublikowano: pt, 18 gru 2020 13:25
Autor:

Kto może liczyć na 100-procentowy zasiłek chorobowy?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Kto może liczyć na 100-procentowy zasiłek chorobowy? Pracownicy służby zdrowia, jednostek pomocy społecznej oraz strażacy ochotnicy, mogą liczyć na 100 procent zasiłku chorobowego. Muszą jednak spełniać określone warunki.

 

 

-Osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni, mają prawo do 100- procentowego zasiłku chorobowego. Na podwyższony zasiłek mogą również liczyć strażacy ochotnicy - informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Wielkopolskę. - Prawo do podwyższonego zasiłku będzie im przysługiwać, jeżeli ich niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z Covid-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo wykonywaniem zadań w ochotniczej straży pożarnej - dodaje.

 

 

Kto może liczyć na 100-procentowy zasiłek chorobowy? Nowe przepisy, kogo dotyczą?

Nowe przepisy umożliwiają wyrównanie wysokości zasiłku chorobowego w wysokości 100 procent jego podstawy za okres od 5 września. Dokładne wyliczenie wsparcia będzie następowało po złożeniu odpowiedniego wniosku u swojego pracodawcy. W przypadku osób będących na samozatrudnieniu taki wniosek trzeba będzie złożyć bezpośrednio do ZUS-u. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

 

 

Na 100 procent wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy, a potem zasiłek chorobowy mogą również liczyć osoby zatrudnione w domach pomocy społecznej, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. W ich przypadku podwyższone świadczenia przysługują od 29 listopada.

 

 

Istotne jest to, że zasiłek chorobowy na preferencyjnych warunkach przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, nie tylko zatrudnionym przez pracodawcę, ale i tym, którzy pracują na umowę zlecenie lub prowadzą działalność gospodarczą. Warunkiem wypłaty podwyższonego zasiłku chorobowego jest złożenie oświadczenia, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19 i powstała w związku z wykonywaną pracą.

 

 

Kto może liczyć na 100-procentowy zasiłek chorobowy? Gdzie znajdziesz informacje?

Szczegółowe informacje o zasadach ustalania prawa do podwyższonego zasiłku chorobowego dla osób pracujących w służbie zdrowia, pomocy społecznej i członków ochotniczej straży pożarnej, znajdują się na stronie internetowej ZUS-u. Tam również można znaleźć wzór oświadczenia.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.