Reklama

Wystartował w wyborach, ale mandatu może nie objąć. Czy od początku miał taki plan? [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

Wystartował w wyborach, ale mandatu może nie objąć. Czy od początku miał taki plan? [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jest biznesowo związany z gminą Jarocin. W październikowych wyborach samorządowych kandydował na radnego rady miejskiej. Poparło go prawie 300 osób i został radnym. Niedługo po tym gruchnęła wieść, że chce zrezygnować. Ile w tym prawdy?

 

Michał Sołtys, bo o nim mowa, jest często widywany w towarzystwie burmistrza Jarocina. Jeszcze zanim został kandydatem na radnego, burmistrz Adam Pawlicki podkreślał jego zasługi dla Goliny.

 

W kampanii wyborczej w ekipie Ziemi Jarocińskiej (ugrupowanie, któremu przewodzi Adam Pawlicki) też nie stał w ostatnich rzędach.

 

Już wtedy można się było zastanawiać, czy dla przedsiębiorcy z Goliny ważniejszy jest mandat radnego, czy zlecenia z gminy. Oczywiste było, że jeśli zasiądzie w radzie miejskiej, nie będzie mógł świadczyć usług na rzecz gminy, bo zabraniają tego przepisy.

 

 

Czy Michał Sołtys od początku miał taki plan - kandydować i „pociągnąć” listę Komitetu Wyborczego Wyborców Ziemi Jarocińskiej Razem, a potem zrezygnować, żeby nie stracić możliwości choćby startu w gminnych przetargach?

 

Szef sztabu wyborczego ZJ Bartosz Walczak twierdzi, że jest zaskoczony pogłoskami o rezygnacji Michała Sołtysa.

 

- Nic mi na ten temat nie wiadomo - stwierdza były starosta a od niedawna wiceburmistrz Jarocina.

 

 

Zadzwoniliśmy do Michała Sołtysa, żeby zapytać, czy pogłoski o jego rezygnacji z mandatu są prawdziwe i czy od początku miał taki plan. Nie dowiedzieliśmy się zbyt wiele, ponieważ nie mógł rozmawiać. Powiedział tylko: - Plotek jest dużo.

 

Gdyby jednak rzeczywiście zrezygnował, radną w jego miejsce zostałaby kolejna z największą liczbą głosów na liście KWW Ziemia Jarocińska Razem - Karolina Wielińska - Kuś z Mieszkowa. I z tego powodu ponoć „cały Mieszków już się cieszy”.

 

[AKTUALIZACJA 15 listopada, godz. 10.15]

Głos  w sprawie zabrał szef ugrupowania Ziemia Jarocińska. W rozmowie z portalem jarocinska.pl burmistrz Adam Pawlicki wyjaśnił, że rezygnacja Michała Sołtysa była wynikiem ustaleń członków ugrupowania, którzy analizując sytuację po wyborach samorządowych, doszli do wniosku, że „dobrze byłoby, gdyby Mieszków też miał swojego radnego”. - W związku z tym, że z Goliny jest dwóch nowo wybranych radnych, pan Michał Sołtys postanowił zrezygnować. Dzięki temu do rady wejdzie osoba z Mieszkowa, a radnym z Goliny będzie pan Marcin Półrolniczak (PSL) - stwierdził Adam Pawlicki.  

 

W sprawie rezygnacji Michał Sołtys przysłał do naszej redakcji nastepujące oświadczenie

OŚWIADCZENIE

Wybory samorządowe do Rady Miejskiej w Jarocinie odbywają się w okręgach wielomandatowych, systemem proporcjonalnym. System ten preferuje startujące w nich ugrupowania, co dalej przekłada się na liczbę mandatów uzyskanych przez dane frakcje. Tegoroczne wybory do Rady Miejskiej w Jarocinie potwierdziły, że największym poparciem społecznym w Gminie Jarocin cieszą się przedstawiciele ugrupowania „Ziemia Jarocińska”, z ramienia którego uzyskałem mandat radnego Rady Miejskiej w Jarocinie. Komitet Wyborczy „Ziemia Jarocińska - Razem” uzyskał największą liczbę mandatów do Rady Miejskiej, a w wyborach bezpośrednich, największym poparciem mieszkańców gminy cieszył się nasz kandydat na burmistrza, Adam Pawlicki. Tegoroczne wybory samorządowe pokazały też, że zastosowany system wielomandatowy preferuje kandydatów reprezentujących większe miejscowości. W ślad za tym niektóre wioski naszej gminy będą mieć w nowej radzie po dwóch swoich przedstawicieli, inne nie uzyskały ani jednego mandatu. Taka sytuacja wydarzyła się w Mieszkowie, gdzie żadne ze startujących ugrupowań nie wprowadziło do samorządu gminy swojego przedstawiciela. Po naradzie w gronie członków Stowarzyszenia „Ziemia Jarocińska” uznaliśmy, że dla dobra mieszkańców gminy Jarocin, Mieszków powinien mieć w samorządzie Gminy Jarocin swojego przedstawiciela, dlatego postanowiłem zrezygnować z uzyskanego mandatu radnego, ponieważ Golina, którą reprezentuję wprowadziła do rady miejskiej dwóch swoich reprezentantów. Nie jest to dla mnie osobiście łatwa decyzja, ale wiem, że – patrząc globalnie na Gminę Jarocin – jest to decyzja sprawiedliwa. Dzięki niej, do Rady Miejskiej w Jarocinie wejdzie kolejna osoba z listy Komitetu Wyborczego „Ziemia Jarocińska - Razem”, a jest nią - reprezentująca Mieszków – Karolina Wielińska – Kuś, której życzę wszystkiego dobrego w sprawowaniu mandatu radnej.

Michał Sołtys

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE