Reklama

Wszystkie budynki okładają panelami, a to nie koniec. O co chodzi?

Opublikowano:
Autor:

Wszystkie budynki okładają panelami, a to nie koniec. O co chodzi? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Do tej pory założyli ponad 140 paneli na swoich budynkach. Wykorzystują każde miejsce - teraz nawet garaże. Twierdzą, że bardzo im się to opłaca. Jak to tłumaczą?

 

 

Najpierw zamontowali 108 takich paneli, później doszło kolejnych 38. Teraz złożyli wniosek i starają się o pieniądze na zakup następnych.

 

 

 

Spółka ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu zakończyła kolejne etapy rozbudowy instalacji paneli fotowoltaicznych na swoich budynkach.

 

 

Produkowana w ten sposób energia jest zużywana na potrzeby zakładu. W przyszłości jej nadwyżka odsprzedawana będzie do sieci. Przy okazji jarocińskie ZGO sukcesywnie zmniejsza emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

 

 

 

W połowie maja została rozbudowana instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu poprzedniej siedziby ZGO (obecnie mieści się tam spółka ZGO NOVA - przyp. red.). Inwestycja polegała na połączeniu istniejących już paneli z nowymi. Po wykonaniu tych prac system składał się ze 108 paneli i osiągnął moc blisko 30 kWp.

 

 

Z początkiem lipca instalacja wzbogaciła się o kolejne 36 paneli, co zwiększyło jej moc do ponad 40 kWp.

 

 

 

Wykonawcą obu etapów rozbudowy instalacji paneli fotowoltaicznych była firma Eko Power Sylwester Łukasik z Zakrzewa.

 

 

Zdaniem prezesa ZGO, dzięki już istniejącej instalacji spółka w bardzo dużym stopniu pokrywa zużycie energii w zakładzie ekologiczną energią ze słońca. Jednak jak zapowiada - nie jest to koniec inwestowania w odnawialne źródła energii. Kolejny etap ma zostać wykonany jeszcze w tym roku.

 

 

 

 

W marcu spółka złożyła bowiem wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu o pożyczkę na budowę kolejnej instalacji fotowoltaicznej - tym razem już na nowej części zakładu, a konkretnie - na budynkach garażowych. Jej moc ma wynieść minimum 65 kWp.

 

 

 

- W najbliższym czasie ma zostać przyznana promesa na budowę instalacji. Jak tylko to się stanie oraz po rozstrzygnięciu przetargu, przystąpimy do wykonania inwestycji - wyjaśnia prezes ZGO Witosław Gibasiewicz.

 

 

 

I zapowiada, że inwestycje w panele fotowoltaiczne na nowym obiekcie ZGO będą etapowo powstawały w ciągu najbliższych kilku lat, tak, aby finalnie spółka mogła osiągnąć całkowitą samowystarczalność energetyczną.

 

 

 

Co to jest fotowoltaika? Pod tą pozornie trudną nazwą kryje się bardzo prosty proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Panele fotowoltaiczne, czyli inaczej panele słoneczne, to krzemowe płyty, które coraz częściej możemy zauważyć na dachach domów czy też budynkach nowoczesnych firm. Rosnącą popularność fotowoltaika zawdzięcza połączeniu ekologii z ekonomią, ponieważ jest ona rozwiązaniem zapewniającym zwrot części lub nawet całości kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej, nie szkodząc przy tym środowisku.

 

 

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp zapewnia 100% przeciętnego zapotrzebowania na prąd dla czteroosobowego gospodarstwa domowego i redukcję emisji CO2 do środowiska o ok. 2.200 kg w ciągu roku.

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE