Było ich 32. Pojechali do Niemiec. Tam uczyli się budowlanki. Po powrocie stwierdzili: „Takie praktyki, to jest coś”.
W jarocińskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 rozpoczęła się druga edycja projektu „Zabudowa sucha, czyli wykończ swoje marzenia”, który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu PO WER (Erasmus+).
Szkoła otrzymała 240 tysięcy złotych dofinansowania. Pieniądze w całości przeznaczone zostały na dwutygodniowe praktyki w Niemczech dla 32 budowlańców z jarocińskiej „jedynki”.
W trakcie uczniowie poznali między innymi tajniki suchej zabudowy, zewnętrznej izolacji termicznej oraz technologię budowy domów pasywnych. W wolnym czasie uczestnicy projektu zwiedzili Berlin i Poczdam.
Kwota dofinansowania pokryła koszt przygotowania teoretycznego, przejazdu, ubezpieczenia, kursu językowego i kulturowego, zakup strojów roboczych oraz zajęć praktycznych i pobytu w Niemczech. Ponadto każdy z uczniów otrzymał kieszonkowe w wysokości 1.000 złotych. Przed wyjazdem uczniowie odbyli trzydziestogodzinny kurs językowy oraz dwudniowe przygotowanie teoretyczne przeprowadzone przez wykładowców Politechniki Poznańskiej.
[chcą kształcić pielęgniarki i ratowników medycznych w Jarocinie - więcej na ten temat czytaj TUTAJ]
W czasie praktyk uczniów odwiedził Marek Sobczak, dyrektor „jedynki”, który poza tym, że skontrolował przebieg praktyk zwiedzenia, to zwiedził Ośrodek Szkolenia Praktycznego w Götz i spotkał się z dyrektorem Izby Rzemieślniczej z Poczdamu - Tilo Jensch.
Ośrodek oferuje miejsca praktyk w 51 zawodach i jest jednym z najnowocześniejszych placówek uczących zawodu w Niemczech.