Reklama

Wielkopolska Izba Lekarska uruchomiła punkt konsultacji medycznej dla uchodźców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wielkopolska Izba Lekarska uruchomiła punkt konsultacji medycznej dla uchodźców - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkopolska Izba Lekarska uruchomiła punkt konsultacji medycznej w hotelu Ikar przy ul. Solnej w Poznaniu, gdzie trafiają uciekający przed wojną Ukraińcy. Opieka lekarska jest zapewniona również dla osób przebywających w ośrodku w Żerkowie.

Reklama

W poznańskim hotelu Ikar z dnia na dzień przybywa uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Wielu z nich wymaga opieki medycznej i konsultacji z lekarzem. Wielkopolska Izba Lekarska przy współpracy z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu utworzyła w obiekcie punkt konsultacji medycznej. Na te potrzeby zaadaptowano znajdujący się na drugim piętrze pokój 202. Dysponuje on podstawowym wyposażeniem, w tym aparatem USG zapewnionym przez firmę Medinco Polska. Lekarze przyjmują na zasadzie wolontariatu. Pierwszy dyżur, w środę, objął lek. Marcin Karolewski:

- Mamy tak naprawdę dwie grupy pacjentów. Pierwsza to osoby przemęczone, najczęściej matki z małymi dziećmi. Nierzadko spędzały kilka dni w autobusach, do tego idąc piechotą 10 godzin i dłużej. To osoby gorączkujące z objawami infekcji, zwyczajnie wykończone. Druga grupa to osoby przewlekle chore, zmagające się z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, nadciśnieniem, które pilnie potrzebują konsultacji i odpowiednich leków. Nie zapominajmy też o ciągle trwającej i bardzo groźnej pandemii SARS-CoV-2. Niestety zdiagnozowaliśmy już kilkoro pacjentów covidowych.

Doktorowi Karolewskiemu towarzyszyła lek. Katarzyna Bondarchuk. Dzięki jej bezcennemu wsparciu możliwe było przełamanie bariery językowej. Podczas każdego dyżuru będzie zapewniona możliwość porozumiewania się z pacjentem. Jeżeli danego dnia tłumacz nie będzie mógł pojawić się osobiście możliwy będzie kontakt telefoniczny lub z wykorzystaniem komunikatora internetowego. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia „Polska – Ukraina” oraz lekarzy z Ukrainy pracujących w naszym regionie.

 

Kiedy działa punkt konssultacji dla uchodźców

Punkt działa od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 – 19:00 oraz w weekendy w godz. 10:00 – 12:00. W ciągu dwóch pierwszych dni przyjął blisko trzydzieścioro pacjentów. Ciągle przyjmuje kolejne zgłoszenia lekarzy chętnych do pomagania w tym miejscu.

Pomoc medyczna dla uchodźców działa też w Żerkowie. Lek. Przemysław Przymus leczy tam osoby przebywające w ośrodku utworzonym na terenie Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego, gdzie trafiło już około stu Ukraińców. Gotowość deklarują także lekarze Szpitala Powiatowego w Jarocinie.

- Kiedy tylko wybuchła wojna na Ukrainie uruchomiliśmy naszą pomoc. Jesteśmy specjalistami w dziedzinie medycyny, na tym znamy się najlepiej, nawiązaliśmy więc szeroką współpracę z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, Urzędem Miasta Poznania i wieloma innymi podmiotami zajmującymi się pomocą dla uchodźców, zorganizowaliśmy pomoc medyczną. Interweniujemy w wielu indywidualnych sytuacjach kiedy potrzebna jest nagła pomoc, przyjęcie do szpitala czy konsultacja specjalistyczna. Zgłasza się do nas wielu lekarzy chcących pomóc, a na każdy nasz telefon z prośbą o zorganizowanie opieki w miejscu gdzie docierają uchodźcy wszyscy odpowiadają natychmiastową gotowością i zrozumieniem. Jestem pod wrażeniem wielkich serc naszych lekarzy i dziękuję im wszystkim – podkreśla dr n. med. Artur de Rosier, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

 

Darmowe leki dla uchodźców

Dzięki wsparciu darczyńców, uchodźcy przyjmowani w punkcie konsultacyjnym w Poznaniu oraz w ośrodku w Żerkowie mogą bezpłatnie realizować recepty. Poznańscy doradcy kredytowi z grupy ANG oraz studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przekazali na ten cel ponad 10 tys. zł z przeprowadzonych przez siebie zbiórek, a inicjatywę wspiera Fundacja „Niesiemy Nadzieję”.

Recepty realizują:

  • DOZ Apteka dbam o zdrowie – ul. 23 lutego 18 w Poznaniu
  • Apteka Stróżykowie – Rynek 7g w Żerkowie

 

Pomagamy lekarzom oraz ich bliskim

Przy współpracy z Poznańską Pracownią Psychoterapii Wielkopolska Izba Lekarska uruchomiła opiekę psychologiczną dla lekarzy z Ukrainy (członków WIL) oraz ich rodzin. Członkowie WIL i ich najbliżsi mają dostęp do całodobowej opieki prawnej. Nad poszerzeniem zakresu wsparcia prawnego pracują wspólnie z Okręgową Radą Adwokacką w Poznaniu, Okręgową Izbą Radców Prawnych w Poznaniu oraz Izbą Notarialną w Poznaniu.

Osobom uciekającym przed wojną pomogą uzyskać uprawnienia do legalnej pracy w zawodzie lekarza i lekarza dentysty na terenie RP. W miarę możliwości udostępnią też miejsca noclegowe w działającym przy izbie hotelu WILlaMedica. Przygotowują kursy językowe. Zbierają już oferty pracy m.in. w charakterze asystenta stomatologicznego oraz asystenta lekarza – by jeszcze przed uzyskaniem uprawnień mogli podjąć pracę w zawodach około-medycznych.

- Zaraz po wybuchu wojny spotkaliśmy się z lekarzami i lekarzami dentystami z Ukrainy, którzy pracują w Wielkopolsce by ich wesprzeć, okazać naszą jedność z ich cierpieniem i zapytać o potrzeby. Jesteśmy gotowi pomóc w zapewnieniu pomocy ich rodzinom. Jednocześnie są oni dla nas ogromnym wsparciem w kontaktach z uchodźcami jako lekarze i jednocześnie tłumacze. Jesteśmy poruszeni sytuacją na Ukrainie, współczujemy naszym sąsiadom i jesteśmy gotowi na dalszą pomoc – zapewnia dr n. med. Artur de Rosier.

 

Lekarze w gotowości

Do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej ciągle spływają kolejne deklaracje lekarzy gotowych do niesienia pomocy. Izba pozostaje otwarta na wszelkie sygnały, będzie reagować zależnie od potrzeb. Przygotowuje się do pomocy kolejnym uchodźcom, którzy będą trafiać do punku recepcyjnego na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Kolejnym krokiem będzie objęcie doraźną pomocą stomatologiczną pacjentów w stanach nagłych.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy