reklama

Jak porodówka w Jarocinie wypada na tle innych szpitali w województwie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pexels

Jak porodówka w Jarocinie wypada na tle innych szpitali w województwie? - Zdjęcie główne

foto pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ po raz kolejny przyjrzał się liczbie porodów w naszym województwie. W pierwszym półroczu 2023 było więcej porodów w jarocińskim szpitalu w porównaniu z poprzednim zestawieniem.
reklama

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ po raz kolejny przyjrzał się liczbie porodów w naszym województwie. Tym razem sprawdzono, które porodówki cieszyły się największą popularnością przyszłych mam w pierwszym półroczu 2023 r.

13,5 tysiąca porodów w Wielkopolsce

W pierwszym półroczu 2023 roku w 31 oddziałach położniczo-ginekologicznych w Wielkopolsce, odebranych zostało 13,5 tys. porodów.

– Cieszymy się, że nasz ranking spotyka się z zainteresowaniem i stanowi wskazówkę dla przyszłych mam. Odnosiłam bowiem wrażenie, że czasami opinia o danej porodówce tworzyła się bez uzasadnienia w tym, co faktycznie ona sobą reprezentowała. Nasze opracowania mają na celu pokazanie pracy oddziałów porodowych w oparciu o najbardziej obiektywne dane, czyli wybory samych pacjentek – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

reklama

W zestawieniu dziesięciu najczęściej wybieranych przez pacjentki oddziałów, trzy pierwsze ponownie znajdują się w Poznaniu. Obserwujemy jednak zmianę między placówkami na podium. W poprzednim zestawieniu szpitale w Wolsztynie i Pile znajdowały się poza pierwszą dziesiątką.

10 placówek z największą liczbą sprawozdanych porodów w I półroczu br. oraz informacja o miejscu zajętym przez nie w 2022 r.:

  1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (2723 porody)
  2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (958 porodów) – za 2022 r. na 3. miejscu
  3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (831 porodów) – za 2022 r. na 2. miejscu
  4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (798)
  5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (696)
  6. Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Jana Jonstona w Lesznie (608)
  7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (511)
  8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (476)
  9. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (449)
  10. SPZOZ w Wolsztynie (w 2022 r. na 11. miejscu) i Szpital Specjalistyczny w Pile (w 2022 r. na 13. miejscu) – po 403 porody.

Jarociński szpital znalazł się na 15 miejscu, odnotowując 301 porodów w pierwszym półroczu bieżacego roku i 641 porodów w całym poprzednim roku.

reklama

Które porodówki są najczęściej wybierane?

W porównaniu z poprzednim zestawieniem polepszyła się sytuacja szpitala w Jarocinie, Grodzisku czy Szamotułach. Miejsca niższe niż ostatnio zajęły natomiast Szpitale w: Kaliszu, Trzciance, Wrześni, Kole, Kościanie, Słupcy, Turku i Obornikach.

Wśród placówek, które najczęściej przyciągają mieszkanki innych powiatów wybija się szpital w sąsiednim Pleszewie. W powiecie pleszewskim liczba porodów na 10 tys. mieszkańców od stycznia do czerwca 2023 r. wynosiła 36 (we wszystkich szpitalach w Wielkopolsce odebrano 221 porodów od mieszkanek powiatu pleszewskiego). Biorąc pod uwagę liczbę porodów w PCM to na 10 tys. mieszkańców przypadło ich 77.

reklama

Wśród pacjentek pleszewskiego szpitala 34 proc. stanowiły kobiety z powiatu pleszewskiego. Ponad 40 proc. to mieszkanki Kalisza lub powiatu kaliskiego, a po około 10 proc. - ostrowskiego i jarocińskiego.

Na kilku przykładach widać, że nie samo istnienie porodówki i wielkość powiatu decydują o popularności lokalnego oddziału. Znacząco ujemny bilans liczby odebranych porodów w odniesieniu do liczby mieszkańców odnotowujemy w przypadku szpitali w Gostyniu (-20 odebranych porodów względem ich liczby na 10 tys. mieszkańców powiatu), Kaliszu (-17 porodów licząc razem Kalisz i powiat kaliski), Szamotułach (-15), Kościanie (-13) czy Turku (-10).

A wy, którą porodówkę polecacie?

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama