Reklama

Reklama

W parku Gorzeńskiego trwa wycinka. "Starodrzew pozostał nienaruszony"

Opublikowano: śr, 28 lut 2018 15:45
Autor:

W parku Gorzeńskiego trwa wycinka. "Starodrzew pozostał nienaruszony" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jarocin. Trwają prace związane z zaplanowaną wycinką drzew na terenie Parku Gorzeńskiego (do niedawna Park Zwycięstwa). Ekipa wykorzystuje ostatnie dni lutego, zanim zacznie się okres ochronny dla gniazdujących tam ptaków.

 

Jak tłumaczy nadzorujący z urzędu prace architekt krajobrazu Piotr Kociński, teren przygotowywany jest pod realizację projektu związanego z modernizacją, rozbudową parku oraz nadaniu mu nowych funkcji [ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ]

 

Dzisiaj rano, na naszych fanpage [ZOBACZ TUTAJ] pokazaliśmy między innymi nagranie z parku i część południową [zdjęcie], gdzie czasowo poprowadzono drogę techniczną. Przejazd wykorzystują drogowcy budujący łącznik. Docelowo park zostanie wydłużony właśnie w tamtym kierunku, aż za istniejącą dzisiaj skarpę. Tak zakłada przygotowana koncepcja przebudowy (zobacz galeria).

Większość komentujących mieszkanców uważa usuwanie drzew z miejskiej przestrzeni za nieuzasadnione. Specjaliści mają swoje argumenty.    

- Cały starodrzew parku pozostał nienaruszony, wycięte zostały tylko drzewa o małych obwodach, które miały zniekształcony pokrój lub rosły pod koronami dużych drzew, przez co ich prawidłowy rozwój nie był możliwy - tłumaczy Kociński. - Wraz z realizacją projektu w Parku Gorzeńskiego nasadzonych zostanie min. 40 drzew (lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, graby pospolite) o bardzo dużych parametrach - min. trzy razy szkółkowanych, o obwodzie pnia 20-25 cm.

Dodatkowo istniejący starodrzew ma zostać poddany profesjonalnej pielęgnacji, a w parku pojawi się mała architektura. Zaplanowano również nasadzenia krzewów oraz roślinności okrywowej, czego w tej chwili nie ma.

- Ponadto zostanie wymieniona nawierzchnia, wprowadzone zostaną nowe elementy małej architektury, wymienione zostanie oświetlenie, pojawią się rzeźby. Park będzie miał też swoją narrację - będzie opowiadał historię udziału jarociniaków w Powstaniem Wielkopolskim. Projekt wykonawczy Parku Gorzeńskiego jest w trakcie realizacji - dodaje Kociński.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (15)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Mada

  Jarocin miastem, które nienawidzi ptaków. Takie hasło powinno widnieć w logo naszego miasta. Nie dość, że wycinane są tu nagminnie drzewa, które są miejscem gniazdowania ptaków, to jeszcze regularnie wykasza się wszelkie nieużytki, które są źródłem pokarmu dla wielu skrzydlatych ziarnojadów. Nie wspomnę już o termomodernizacji bloków, w których gni... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  obserwator

  ,,Ponadto zostanie wymieniona nawierzchnia" - Czy ja dobrze rozumiem, że ta kilku letnia kostka zostanie wyrzucona i założą nową? Co gmina zamierza zrobić z dotychczasową kostką, przecież nie jest jeszcze w złym stanie, co najwyżej można wyrównać chodniki i założyć z powrotem to samo. Lepiej niech zabiorą się za chodniki z komunistycznych kwadratow... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +4 / -1

  Nie ma odwrotu od "rozwoju"

  Możecie sobie protestować w zaciszu swojego pokoju , siedząc przed kompem . Wasze komórkowe protesty na nic się zdadzą . Porządek w parku musi w końcu być . Jak jeden z drugim ma ogródek to może tam sobie zagajnik zrobić , ale park jest dobrem wszystkich mieszkańców Jarocina a nie tylko grupki nielicznych przeciwników burmistrza . Co ma zostač wyci... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  Jaro

  Nie zgadzam się z wycinka,teraz jest tam jak na rynku a nie parku

 • 4 lata temu | ocena +6 / -5

  Paweł

  Kategorycznie nie zgadzam się z tak masową wycinką drzew. Kiedyś zrobiono to w lasku na Szubiankach i syf pozostał syfem skoro nikt tego nie dogląda, a nawet takie rzadkie rośliny jak kaczyńce wyginęły. Nasz poznański porządek poszedł za daleko skoro nawet na ogródkach działkowych robi się betonowe alejki! Rewitalizacja oznacza ożywienie a nie znac... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +10 / -8

  jarocinianka

  ciac... w cholere ze starymi guwnami

 • 4 lata temu | ocena +23 / -5

  JAROCINIAK

  Czy starczy wam sił i determinacji aby wyciąc te topole przy ul: św. Ducha z których to gawrony srają na przechodniów ? Jak się wytnie to gawrony się przeniosą a ulica stanie się czysta i przyjemna a nie brudna i obsrana jak do tej pory .

 • 4 lata temu | ocena +5 / -10

  Hshshdhd

  A gdzie w projekcie nowy łącznik?

 • 4 lata temu | ocena +10 / -14

  ziema jarocinska

  jeszcze bedą dawne nazwy ulic i parków jak kaczor od koryta odejdzie to juz nie długo

 • 4 lata temu | ocena +19 / -8

  Misiaczek

  Ja nie jestem zwolennikiem wycinania drzew albo obcinania tak że zostają same kołki a potem się mówi że powietrze jest zanieczyszczone i smog jeszcze trochę i wytną wszystkie drzewa nie tylko w mieście ale i na wsiach tak samo.