Rozpoczyna się kolejna wycinka w Parku Radolińskich w Jarocinie. Tym razem usuniętych zostanie 741 drzew - głównie samosiewów, gatunków inwazyjnych oraz drzew zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców.
- Po wycince wprowadzonych zostanie 600 nowych drzew o gatunków odpowiednich do parku i przede wszystkich o odpowiednich rozmiarach. Będą to m.in.graby, dęby czerwone oraz lipy - informuje Marzena Jeleniewska-Jankowska, inspektor nadzoru prac przy drzewostanie w informacji rozesłanej na zlecenie Urzędu Miejskiego w Jarocinie.
Urzędnicy chcieli początkowo wyciąć blisko 900 drzew spośród 6000, które znajdują się w tej części założenia. Jednak wojewódzki konserwator zabytków na zgodził się ostatecznie na wycinkę 741 drzew oraz ponad 2000 m2 krzewów. - W następstwie wycinki wprowadzonych zostanie 600 nowych nasadzeń drzew. Będą to to gatunki dostosowane do warunków parkowych oraz w odpowiednich rozmiarach. I tak często zniekształcone gatunki inwazyjne zostaną zastąpione grabami o obwodzie 18-20 cm z odpowiednio uformowaną koroną czy dębami czerwonymi o 28-30 cm obwodu – informuje miasto.
W miejsce usuniętych krzewów pojawi się czterokrotnie więcej nowych nasadzeń. - Zostanie wprowadzonych prawie 9 tys. m2 nowych krzewów. Będą to gatunki rodzime, jak róże jaśminowce czy derenie. Będzie to materiał roślinny dobrej jakości i wysokości minimum 70 cm - podkreśla Marzena Jeleniewska-Jankowskai zapowiada, że w parku pojawią się „śnieguliczki, berberysy, porzeczki, 200 róż dzikich i francuskich, a także roślinność szuwarowa na stawie”.
Dlaczego wycinka?
- Przez lata mieszkańcy przyzwyczaili się do takiego widoku i do tego, że ten park jest gąszczem, jednak park to nie jest las – podkreśla inspektor nadzoru prac przy drzewostanie. - Samosiew to tak naprawdę chwast, który powinien zniknąć, chwast, który zadamawiał się w jarocińskim parku już od lat powojennych i zaburzył to wszystko, co przestrzennie i kompozycyjnie jest do dzisiaj zachowane i wartościowe – tłumaczy Marzena Jeleniewska-Jankowska.
Zaplanowano też wycięcie drzewa posadzonych w parku w latach 70 i 80 ubiegłego stulecia. Specjaliście oceniają, że były to najczęściej „nasadzenia przypadkowe w miejscach, w których pierwotnie ich nie było, w wyniku czego często są to drzewa zniekształcone, o powyginanych koronach i esowatych pniach”.
- Tak jest na przykład przy wejściu do parku od ul. Kasztanowej po lewej stronie. Kiedyś była tam oś widokowa uwieńczona domem ogrodnika. Dzisiaj w tym miejscu mamy gąszcz gatunków, które nie są wartościowe z dendrologicznego punktu, często inwazyjnych, które poza tym, że przeszkadzają większym drzewom, dodatkowo wprowadzają chaos kompozycyjny - podkreśla Jeleniewska-Jankowska.
Pomysłodawcy chcą, by Park Radolińskich w Jarocinie zyskał na powrót wartość historyczną, uwzględniających dawną funkcję, treść i formę założenia.
- Ta wycinka która tak strasznie brzmi i wzbudza wiele kontrowersji, to jest, jak widać po pierwszym etapie, to jest pozytywna zmiana, która ma na celu pokazanie cennych elementów, które w parku udało się zachować - tłumaczy Jeleniewska-Jankowska. Jest to zabieg konieczny, aby uwzględnić osie widokowe, które są możliwe do odtworzenia, tak aby wydobyć historyczną tkankę parku. To także okazja do nowych nasadzeń tych gatunków drzew, których liczba w parku na przestrzeni lat się zmniejszyła. Najbardziej efektowne wyniki pierwszego etapu wycinki najlepiej były widoczne wiosną, kiedy w parku zakwitły całe połacie zawilców.
Urząd zapowiada, że jeszcze w lutym zrealizowane zostaną prace związane z porządkowaniem drzewostanu w Parku Gorzeńskiego w Jarocinie. Wycinki w obu parkach realizowane będą w ramach rewaloryzacji i rewitalizacji trzech jarocińskich parów - Parku Radolińskich, Parku im. Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego oraz parku przy ul. Szubianki. „W jego ramach wypięknieje też zieleń przyuliczna wzdłuż ciągów komunikacyjnych łączących te trzy obszary zieleni. Gmina Jarocin otrzymała na realizację projektu ponad 12 mln zł dofinansowania ze środków UE” – czytamy w informacji.
Wycinka w Parku Radolińskich w liczbach
741 – liczba drzew wskazanych do wycinki, z czego 80% to samosiew
6000 – liczba drzew w części parkowej Parku Radolińskich
600 – liczba nasadzeń zastępczych – graby, dęby czerwone, lipy
ponad 2000 m2 – tyle m2 krzewów wskazano do wycinki
9000 m2 – tyle m2 krzewów zostanie posadzonych, będą to m. in. róże, jaśminowce, śnieguliczki i derenie