reklama

Muzeum kolei wąskotorowej powstanie po sąsiedzku. Zobacz, jak ma wyglądać [WIZUALIZACJE]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Muzeum kolei wąskotorowej powstanie po sąsiedzku. Zobacz, jak ma wyglądać [WIZUALIZACJE] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
35
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWładze Pleszewa już od kilku lat szykują się do stworzenia, w nieużytkowanym dworcu w Kowalewie, muzeum kolei wąskotorowej. Obiekt ma być turystyczną atrakcją gminy. Chociaż nie było łatwo - wybrano już firmę, która przygotuje dokumentację projektową. Mamy pierwsze wizualizacje inwestycji.
reklama

Kolej wąskotorowa ma się stać wizytówką Pleszewa. Już od lat wokół bany w Pleszewie organizowane są różnorodne wydarzenia, a budynki biblioteki i domu kultury, znajdujące się na terenach pokolejowych, są chlubą samorządu. W powiecie nie brakuje też miłośników kolejnictwa, którzy kilka tygodni temu utworzyli stowarzyszenie

Chociaż wąskotorówka kursuje u nas obecnie na niedługiej trasie (Pleszew-Kowalew) - ciągle wzbudza emocje i jest unikatowym artefaktem. Już niedługo mają zachwycać się nią nie tylko mieszkańcy powiatu pleszewskiego i regionu, ale całej Polski. 

reklama

W Kowalewie powstanie muzeum kolei wąskotorowej. Zobacz wizualizacje

Gmina Pleszew pracuje nad utworzeniem, w nieużytkowanym budynku dworca kolei wąskotorowej w Kowalewie - muzeum. Będzie to ogromna inwestycja, która według wstępnych szacunków ma kosztować ponad 14 milionów złotych. Na jej wykonanie samorząd chce pozyskać środki unijne. Poza odnowieniem i przebudową niszczejącego budynku, ma powstać parking, infrastruktura edukacyjna i techniczna oraz zazielenienia. 

 dalsza część tekstu pod zdjęciem ↓

reklama

Pod koniec grudnia minionego roku, po wielu miesiącach, gminie udało się wybrać firmę, która przygotuje dokumentacje projektową (jeden z przetargów unieważniono, ponieważ zainteresowane przedsiębiorstwo złożyło zbyt kosztowną ofertę). Postępowanie przetargowe wygrała pracownia architektoniczna Macieja Wosia z Wrocławia, która wykona zadanie za blisko 430 tysięcy złotych. 

Muzeum ma wyróżniać się na tle podobnych obiektów w Polsce. W jego wnętrzu mają znaleźć się wizualne odniesienia do wąskotrówki oraz Zajezdni Kultury w Pleszewie ozdobią je fotografie pleszewskiej ciuchci i jej pracowników. Historia bany zostanie przybliżona turystom poprzez multimedia i interaktywne elementy. „Przewodnikiem" zwiedzających ma być elektryczny model kolejki wąskotorowej. Wagoniki będą podróżowały pomiędzy kolejnymi stanowiskami ścieżki zwiedzania. Przejście trasy ma zajmować godzinę.

reklama

- Zwiedziłem chyba wszystkie tego typu obiekty, które funkcjonują w naszym kraju. W znacznej większości można zobaczyć stojące na torach artefakty. My chcemy postawić na interaktywne atrakcje, multimedia - światło, dźwięk, monitory. Proszę sobie wyobrazić, że dziecko wchodzi do pociągu i rusza zwrotnicą. Może obejrzeć poruszającą się kolejkę – mówi Przemysław Marciniak, dyrektor Zajezdni Kultury w Pleszewie, która nadzoruje inwestycję i będzie prowadziła muzeum. 

  dalsza część tekstu pod zdjęciem ↓

reklama

Obok budynku mają pojawić się wagony, gdzie będzie można coś zjeść oraz zakupić gadżety

- Jeśli wszystko nam się uda, to staniemy się turystyczną atrakcją Polski. Wiem, że to są duże słowa. Jednak dla mnie to jest proste – wszyscy kochamy kolej, każde dziecko, na którymś etapie swojego życia, bawi się małą ciuchcią. Skoro cała Polska była w Toruniu lepić pierniki, to niedługo wszyscy przyjadą do Kowalewa obejrzeć muzeum – zapowiada Przemysław Marciniak.

O dalszych postępach w inwestycji będziemy informować na naszym portalu.

Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji muzeum. Galeria pod artykułem ↓

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama