Reklama

Reklama

W jarocińskim szpitalu ruszyły szczepienia przeciwko koronawirusowi [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 30 gru 2020 15:00
Autor:

W jarocińskim szpitalu ruszyły szczepienia przeciwko koronawirusowi [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

To historyczna chwila - Szpital Powiatowy w Jarocinie rozpoczął szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jako pierwszy zaszczepiony został ordynator oddziału wewnętrznego prof. Jacek Piątek.

 

Szczepienia są dobrowolne. Spośród ponad 400-osobowej załogi lecznicy chęć zaszczepienia zgłosiło 260 osób. Szpital na początek zamówił z Agencji Rezerw Materiałowych 75 dawek preparatu.

 

- Mogliśmy zamówić 75 dawek albo wielokrotność tej ilości. Ponieważ szczepionka musi być przechowywana w specjalnych warunkach a samo szczepienie wymaga odpowiednich odstępów czasowych, zdecydowaliśmy się na 75 dawek - tłumaczy dr. n. med. Włodzimierz Budzyński, dyrektor medyczny szpitala.

 

 

Mają zostać wykorzystane w ciągu czterech dni, w planach jest więc zaszczepienie jak największej liczby osób w ciągu jednego dnia.

 

- Szczepienia przeciwko Covid-19 dla naszego szpitala i personelu medycznego są sporym wyzwaniem logistycznym. Musimy zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania szczepionek i tak przeprowadzić całe przedsięwzięcie, żeby nie kolidowało z pracą na oddziałach - zaznacza doktor Budzyński.

 

Pierwsza partia szczepionki przeciwko koronawirusowi jest już w jarocińskim szpitalu

Kolejne dawki będą docierały do naszej lecznicy sukcesywnie, tak aby możliwe było jak najszybsze zaszczepienie pozostałych pracowników medycznych i niemedycznych.

 

W kolejnym etapie zaszczepieni zostaną pracownicy zewnętrznych podmiotów medycznych - przychodni i aptek oraz sanepidu i domów pomocy społecznej.

 

Szczepionkę przeciw COVID-19 mogą przyjąć tylko te osoby, które zostaną zakwalifikowane przez lekarza. Po jej podaniu każdy zostaje poddany obserwacji na wypadek ewentualnych reakcji alergicznych.

 

Cały proces Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 podzielony został na 4 fazy. W tak zwanej fazie 0 zaszczepione zostaną osoby, które są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, przede wszystkim personel medyczny. Przewidywany czas trwania tej fazy to koniec lutego 2021 r.

 

Szczepienia przeciwko koronawirusowi - kto w kolejnych etapach?

W marcu najprawdopodobniej rozpocznie się I faza szczepień adresowana do seniorów. Będą ją - tak, jak pozostałe dwie - przeprowadzały wyznaczone punkty szczepień.

 

W tej fazie szczepionki dostaną osoby powyżej 60. roku życia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, ośrodków pomocy społecznej i służby mundurowe. Ministerstwo zdrowia zakłada, że uda się ich zaszczepić maksymalnie do końca czerwca.

 

Latem szczepieni mają być wszyscy chętni nauczyciele. Termin wiąże się z możliwością uruchomienia szkół od 1 września.

 

Szczepionka przeciw koronawirusowi - czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem?

Później - w II fazie akcji przewidzianej do końca 2021 roku - zaszczepione mają być osoby poniżej 60. roku życia (od 18 do 59 lat) z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Do tej fazy zaliczone zostały także osoby związane z bezpośrednim funkcjonowaniem państwa (dostawy wody, gazu, energii - przyp. red.).

 

Ostatnia - III faza szczepienia ma się rozpocząć w 2022 roku. Wtedy do kolejki ustawią się przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych z powodu obostrzeń.

 

W tym samym czasie szczepionka będzie wędrować do pozostałych Polaków - poniżej 60. roku życia. Jak wynika z wstępnych informacji rząd najprawdopodobniej zdecyduje się na podział ze względu na wiek - 50+, później 40+, później 30+ i tak do 18+.

 

Czy ten plan Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 uda się zrealizować, zależy przede wszystkim od liczby chętnych, od sprawności punktów szczepień oraz regularności dostaw szczepionki.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Origor

  Szczepienia w Jarocinku i pieski odstresowujace nic dodać nic ujać

 • rok temu | ocena +4 / -0

  Ank

  Przymusowe szczepienia dla jarocińskich położnych w szpitalu! Podwójne w tyłek !

 • rok temu | ocena +7 / -1

  Scepionka

  Odwaga potaniała rozum podrożał.co to daje umieszczanie zdjęć szczepionych.Chce znać zawartość szczepionki.Jaja jest pewność że pan prezydent otrzyma ta sama szczepionkę co zwykły obywatel

 • rok temu | ocena +6 / -2

  Poprawa sytuacji

  Nareszcie....wreszcie....nadszedł....czas....zaglady

 • rok temu | ocena +1 / -1

  XX

  Szpital jest wyznaczony jako szpital węzłowy szczepi grupę 0 pracowników ochrony zdrowia medycznych i ńiemedycznych

 • rok temu | ocena +7 / -2

  pac

  żenujący pokaz, a jedna z fotek niesmaczna szczególnie...

 • rok temu | ocena +8 / -0

  Znafca rapu

  Pan Budzyński mnie nieco przestraszył. Mogli wziąć 75 albo wielokrotność tej ilości. Wzięli 75, bo się bali, że jak wezmą więcej to sobie mogą nie poradzić. Czy ja dobrze to zrozumiałem? To jak oni chcą zaszczepić cały powiat, gdzie ilość szczepionek to będzie kilkadziesiąt tysięcy? Dziwne. P.S. Bardzo bym prosił Sz.P. Budzyńskiego o kilka słów ko... Rozwiń

 • rok temu | ocena +1 / -0

  jacekpl

  Posłuchaj i myśl https://wrealu24.tv/video/XovadHRXTl