reklama

Potrzebujesz rehabilitacji po przebyciu COVID-19 - przeczytaj

Opublikowano:
Autor:

Potrzebujesz rehabilitacji po przebyciu COVID-19 - przeczytaj - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Powrót do pełni zdrowia po przebyciu koronawirusa może zająć sporo czasu. Fakt, że objawy i powikłania po chorobie są różnorodne, powoduje dodatkowy problem. Dlatego warto wiedzieć, co można zrobić, żeby zminimalizować konsekwencje po przebyciu COVID-19.

 

Większość osób przechodzi zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 łagodnie lub nawet bezobjawowo. Niestety nawet u tych pacjentów mogą wystąpić groźne powikłania.

 

Najczęstsze skutki COVID-19 to:

- uszkodzenie płuc i powikłania pulmunologiczne (zwłóknienie płuc, trudności w oddychaniu, duszność, zadyszki),

- uszkodzenie serca i powikłania kardiologiczne (uszkodzenie lub zapalenie mięśnia sercowego, zatory i zakrzepy żylne, zawał),

- uszkodzenie mózgu i powikłania neurologiczne i psychiatryczne (udary, stany lękowe, depresja, mgła mózgowa, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, obniżenie zdolności poznawczych).

 

Powikłania mogą dotyczyć także innych narządów. Decydującą rolę mają tutaj objawy, które się pojawiają.

 

Dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) broszurę „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”.

 

Jest ona skierowana głównie do osób, których stan zdrowia w związku z COVID-19 znacznie się pogorszył i były hospitalizowane. Skutki przebycia zakażenia to kwestia indywidualna dla każdego ozdrowieńca, ale wskazówki zawarte w folderze są uniwersalne.

 

Warto więc, by każda osoba, która pokonała koronawirusa, a także jej bliscy, zapoznali się z poradnikiem „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE