Tak naprawdę każda pora roku to ciężki czas dla dystrybutorów energii elektrycznej. W okresie letnim zapotrzebowanie na energię wzrasta niemal wprost proporcjonalnie do rosnącej temperatury za oknem. Z kolei zimą, nie tylko z powodu szybciej zapadającego zmroku, zużywamy więcej prądu, również na ogrzewanie.
Nie tylko w przemyśle, a za sprawą między innymi coraz modniejszej klimatyzacji - również w gospodarstwach domowych. Na szczęście przy dobrej, bezwietrznej pogodzie awarie sieci zdarzają się o wiele rzadziej. No może poza wyjątkiem nawałnic i silnych wichur.
Główny Urząd Statystyczny podaje, że średnia liczba osób w gospodarstwach domowych w Polsce to 2,8 osoby (dla porównania, europejska średnia wynosi 2,3 osoby). Całkowita ludność w Polsce to 38,5 milionów osób, w tym około 18,6 milionów Polaków żyje w miastach (gminy miejskie zawierają ok. 48,6% ludności), 11 milionów osób mieszka na wsi (gminy wiejskie zawierają ok. 28,5% ludności) a 8,8 milionów Polaków mieszka w terenach miejsko-wiejkich (czyli ok. 23% ludności).
Według statystyk GUS zużycie prądu jest znacznie wyższe w obszarach miejskich. Jest to też związane ze strukturą dostarczania energii: w mieście trudniej jest zdywersyfikować źródła energii, a w starych kamienicach zużycie energii często łączy się z istotnymi stratami - precyzuje portal dobryprad.pl
Energa Operator - największy dystrybutor prądu na naszym terenie - informuje o planowych wyłączeniach. Gdzie nie będzie prądu?
Nie przewiduje wyłączeń prądu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.