Jarocin. Gmina Jarocin. Burmistrz Jarocina. Burmistrz Adam Pawlicki. Regionalna Komisja Orzekająca
Do Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych, która działa przy Ministerstwie Finansów, trafiło odwołanie w sprawie w której rok temu uniewinniony został burmistrz Adam Pawlicki [ZOBACZ TUTAJ]. A to oznacza, że proces rozpocznie się od nowa.
Przypomnijmy. Sprawa dotyczyła przetargu na remont żłobka i przedszkola przy ulicy Hallera w Jarocinie, który realizowano w 2015 roku. Zadania podzielono i wykonano z pominięciem procedury przetargowej. Rzecznika powiadomił o tym Jarociński Ruch Samorządowy. Z przetargów zrezygnowano wówczas również w przypadku modernizacji przedszkola i kuchni w Zespole Szkół w Wilkowyi.
Początkowo obwinionym był nadzorujący oświatę wiceburmistrz Robert Kaźmierczak, wreszcie na początku listopada 2016 roku zastępcę szefa gminy uniewinniono, bo w toku postępowania okazało się, że... nie miał upoważnienia do wykonywania czynności.
Zarzutami dotyczącymi „niewykonania, lub nienależytego wykonania przez kierownika jednostki sektora finansów publicznych kontroli zarządczej, które miało wpływ na dokonanie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego” - obarczono burmistrza Jarocina.
Pawlicki od samego początku stał na stanowisku, że nadzorowani przez niego urzędnicy kierowali się w tej sprawie interesem społecznym - chodziło miedzy innymi - "o wypełnienie zaleceń Sanepidu przed nowym rokiem szkolnym" [ZOBACZ TUTAJ]
- Nie od dzisiaj na mnie polują i nie chodzi o zastępcę, jakiegoś urzędnika - tylko żeby mnie przypilnować. (…) Będą każda okazję próbowali wykorzystać, żeby przynajmniej jakieś upomnienie, albo naganę mi dać. Przyzwyczaiłem się do tego, robię swoje – tłumaczył naszemu portalowi szef gminy w trakcie trwającego procesu.
W ubiegłym roku RKO uniewinniło burmistrza od zarzutu dotyczącego niewłaściwego wykonania kontroli zarządczej w przypadku przetargu na remont przedszkola. Jednakże komisja uznała go winnym dwóch innych zarzutów wynikających z ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych [ZOBACZ TUTAJ]. Ostatecznie RKO odstąpiła od wymierzenia kary.
Odwołanie od tego orzeczenia wniósł jednak Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych. Jego pokłosiem była rozprawa, która odbyła się w na początku tygodnia w Ministerstwie Finansów w Warszawie.
„Główna Komisja Orzekająca w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych uchyliła orzeczenie wydane przez komisję orzekającą pierwszej instancji w zaskarżonym zakresie i w tym zakresie przekazała sprawę do ponownego rozpoznania” - informuje Biuro Komunikacji Społecznej Ministerstwa Finansów.
W katalogu kar przewidzianych za naruszenie dyscypliny finansów publicznych są między innymi – upomnienie, nagana, kara pieniężna, a także zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.