Zgodnie z przepisami, pojazd jest konfiskowany jest przede wszystkim kierowcy, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi albo spowoduje wypadek mając we krwi ponad 1 promil.
Ilu pijanych kierowców straciło już samochody w powiecie jarocińskim?
Od marca - czyli momentu wejścia nowych przepisów - do końca czerwca jarocińscy policjanci zatrzymali 38 amatorów jazdy na podwójnym gazie. Póki co skonfiskowano tylko 4 samochody. W jakich sytuacjach pijani kierowcy stracili pojazdy?16 kwietnia w Prusach zatrzymano kierującego dacią sandero. 41-letni mieszkaniec gminy Jaraczewo miał 2,2 promila alkoholu.
- Kierujący renault modus - mieszkaniec gminy Żerków - wykonując manewr cofania - uderzył w zaparkowanego opla, w którym siedziała pasażerka. 66-letni kierowca renaulta nadmuchał 1,6 promila alkoholu. Mężczyzna kierował samochodem, choć miał orzeczony dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi wydany przez Sąd Rejonowy w Jarocinie - podaje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
5 maja na ul. Wybudowanej w Jarocinie policjanci skontrolowali 42-letnią kierującą renault clio. Kobieta - mieszkanka powiatu sieradzkiego - wydmuchała 2,1 promila alkoholu.
Natomiast, 16 maja na ul. Wybudowanej w Jarocinie zatrzymano pijaną kobietę, która straciła auto. Jej ujęcie było możliwe dzięki obywatelskiej postawie innego uczestnika ruchu drogowego. Funkcjonariusze ustalili, że 55-letnia kierująca samochodem marki Renault Clio, jadąc ulicą Siedlemińską nie mogła utrzymać prostego toru jazdy. Omal nie doprowadziła do czołowego zderzenia z innym samochodem. Tylko natychmiastowa reakcja kierowcy drugiego auta pozwoliła uniknąć kolizji. Zmuszony do nagłego zjazdu kierowca widząc, że kobieta dalej jedzie slalomem zawrócił i pojechał za nią. Kobieta zatrzymała się przed sklepem na ul. Wybudowanej.
- Mężczyzna odebrał jej kluczyki, tym samym uniemożliwił dalszą jazdę i wezwał na miejsce policję - mówi Agnieszka Zaworska.
Jak wygląda procedura konfiskaty auta pijanym kierowcom?
Procedura konfiskaty rozpoczyna się od tymczasowego odebrania pojazdu przez policję na maksymalnie 7 dni, po czym prokurator decyduje o dalszym zabezpieczeniu, a następnie sąd bezwzględnie orzeka jego przepadek.Dlaczego tylko 4 na 38 pijanych straciło auta. Odpowiedź jest prosta - nie byli wyłącznymi właścicielami pojazdów.
„Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd, orzeka się przepadek równowartości pojazdu” - stanowi ustawa.
Równowartość auta ustala się w oparciu o kwotę określoną w polisie ubezpieczeniowej, a w razie jej braku - przyjmuje się średnią wartość rynkową pojazdu.
Konfiskata auta miała być batem na pijanych kierowców
Celem zaostrzenia przepisów jest odwiedzenie kierowców od siadania „za kółko” po wypiciu alkoholu.
- W przypadku gdy osoba nietrzeźwa jest właścicielem pojazdu to samochody są i będą konfiskowane - mówi asp. sztab. Agnieszka Zaworska. - I miejmy nadzieję, że jeżeli właściciel utraci swój pojazd, to nie będzie do czego siadać za kierownicą. Zdarzają się przypadki, że ktoś pomimo zakazu wsiadał za kierownicę po raz kolejny i jechał w stanie nietrzeźwości. Być może to jest najlepszy sposób na osoby, które jeżdżą w stanie nietrzeźwości pomimo zakazu - podkreśla funkcjonariuszka.
Zwolennicy przepisów wskazują, że każda metoda jest dobra, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach.
- A co najbardziej odstrasza? Nieuchronność środków. Najbardziej ludzie odczują to, co ich uderzy po kieszeni - uważa jeden z jarocińskich policjantów.
Z kolei, Maciej Gruchalski, sędzia Sądu Rejonowego w Jarocinie zauważa, że od wielu lat przepisy dotyczące kierowania w stanie nietrzeźwości są regularnie zaostrzane - i to w żaden sposób nie przekłada się na zmniejszenie liczby osób kierujących w stanie nietrzeźwości.
- Problemem jest alkoholizm. Konieczna jest edukacja. Od dawna mamy przepisy, które mówią, że sąd orzeka bezwzględną karę pozbawiania wolności w stosunku do kierującego, który takiego czynu dopuszcza się po raz kolejny będąc już skazanym. To w żaden sposób nie odstrasza tych osób, które jeżdżą. Nie sadzę, aby to wpłynęło na kierujących - ocenia sędzia Gruchalski.
Ministerstwo sprawiedliwości już planuje zmianę w przepisach
Karnista zwraca uwagę, że przepisy o konfiskacie w obecnym brzmieniu częściowo „ubezwłasnowalniają sąd”, ze względu na obligatoryjny obowiązek orzeczenia przepadku pojazdu.
- Większość sędziów jest przeciwnych temu, aby w tego typu sprawach sąd był zobligowany do orzeczenia przepadku - podkreśla sędzia Maciej Gruchalski. - Oczywiście, że przepis przewiduje, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może od tego odstąpić. Gdyby jednak sensu stricte zacząć przepis stosować, to tak naprawdę przesłanek, w których sąd może odstąpić od stosowania tego środka nie będzie. Sytuacje, kiedy ktoś kieruje w stanie nietrzeźwości, stopień nietrzeźwości, w jakiej sytuacji życiowej się aktualnie znajduje, są bardzo różne. Taki przepis na pewno się przydaje, ale w sytuacji, gdyby on brzmiał, że sąd może orzec przepadek tego pojazdu - tłumaczy sędzia.
Już wiadomo, że przygotowywana jest m.in. zmiana polegająca na odejściu od obligatoryjności w stosowaniu konfiskaty - sąd będzie mógł ją zastosować, ale nie będzie musiał tego robić.
Co dzieje się ze skonfiskowanymi pojazdami?
Pojazdy odnośnie, których sąd postanowił o ich przepadku trafiają na licytacje administracyjne. Cena wywoławcza na pierwszej ma wynosić 75 procent wartości pojazdu ustalonej przez rzeczoznawcę. Licytacje można śledzić m.in. na stronie internetowej Wielkopolskiej Izby Administracji Skarbowej.Zgodnie z wprowadzonymi od 14 marca przepisami, kierowcy mogą stracić samochód za jazdę po alkoholu w przypadku gdy:
- prowadzą mając powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi
- spowodują wypadek mając we krwi ponad 1 promil alkoholu
- dodatkowo sąd może zdecydować o konfiskacie pojazdu również w przypadku tych kierowców, którzy będą sprawcami wypadku mając we krwi od 0,5 do 1 promila alkoholu
- przepadek grozi też kierowcom, którzy uciekli z miejsca wypadku (są traktowani jak kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.