W klasie VI i VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie zapanowała prawdziwa polonistyczna febra. Tydzień Języka Polskiego, zorganizowany tuż po feriach zimowych, stał się okazją do głębszego poznania i celebrowania bogactwa języka ojczystego.
Inicjatywa ta wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ustanowionego przez UNESCO w 1999 r.
Święto ma upamiętnić zmagania studentów z Bangladeszu, którzy niemal pięćdziesiąt lat wcześniej walczyli o to, aby język bengalski stał się językiem urzędowym w ich kraju. Niektórzy z nich swą patriotyczną postawę przypłacili życiem - pisze Natalia Mąka.
Uczniowie klasy VI a poznawali polszczyznę, tworząc historyjki i rozwiązując quizy na Kahoot, co pozwoliło im lepiej poznać alfabet i rozwijać umiejętności językowe.
Zadania zostały zrealizowane w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. "Polak ma essę!" oraz IV edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego pt. "Z kulturą mi do twarzy" - informuje polonistka.
Siódme klasy wzięły udział w escape roomie "Tajemnice języka polskiego", dzięki czemu inaczej poznawały polszczyznę, odkrywając jej sekrety i fascynujące historie, jak love story Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery.
Tydzień Języka Polskiego jarocińskiej szkole ujawnił, że nauka polszczyzny może być fajna i pokazał, jak nasz język ciągle się zmienia, zaskakując nas nowościami.
Okazało się także, że nasz język "to raczej modniś, który wciąż próbuje nowych stylówek" - stwierdza Natalia Mąka.
Klub Tropicieli rozwiązywał tajemnicę znaków diakrytycznych
Uczniowie klasy VI a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie zamienili się w detektywów na czas Tygodnia Języka Polskiego, podejmując wyzwanie rozwiązania tajemnicy znaków diakrytycznych.
Escape room wymagał od dziewcząt oraz chłopców nie tylko logicznego myślenia oraz czytania ze zrozumieniem, ale także kompetencji...matematycznych! - pisze Natalia Mąka.
Każda znaleziona wskazówka przybliżała uczestników do rozwiązania problemu, z jakim zmagał się władca Królestwa Znaków Diakrytycznych.
Szóstoklasiści mieli oczy dookoła głowy i rozszyfrowali łamigłówkę, czym podsumowali tegoroczny Tydzień Języka Polskiego - dodaje nauczycielka Języka Polskiego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Powstaje Izba Pamięci dla trzech jarocińskich szkół [ZDJĘCIA]
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.