Reklama

Trzy godziny strażacy walczyli z pożarem w lesie. Akcję utrudniał silny wiatr [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzy godziny gasili wczoraj strażacy pożar lasu w Dębnie (gm. Nowe Miasto).

Reklama

Przyszła wiosna a wraz z nią niebezpiecznie pożary traw. Marzec i kwiecień to miesiące, w których wybucha ich najwięcej. W całym kraju mamy najwyższy, czerwony stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Ostatnio codziennie strażacy wyjeżdżają do palących się traw.  Podobnie było wczoraj. Sucha trawa paliła się w Magnuszewicach. Oficer dyżurny  do działań skierował cztery zastęp straży pożarnej: OSP Kotlin, OSP Twardów, OSP Magnuszewice, OSP Witaszyce.Z kolei na ul. Wiejskiej w Jarocinie pożar opanował jeden zastęp z  JRG Jarocin.  Paliła się trawa na nasypie kolejowym. W Osieku zapaliło się poszycie leśne.  Z płomieniami walczył 1 zastęp JRG Jarocin.

Trzy godziny strażacy walczyli z pożarem w lesie

Największy pożar wybuchł w Dębnie (gm. Nowe Miasto). Oficer dyżurny średzkiej straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o godzinie 16.00 o pożarze poszycia leśnego. Do działań ratunkowych skierowano JRG Środa Wielkopolska, OSP Klęka i OSP Nowe Miasto. Ze względu na ograniczony dostęp do wody w tym rejonie średzkich strażaków  wsparli ich koledzy z powiatu jarocińskiego JRG Jarocin i OSP Żerków.Spaliło się około hektara poszycie leśnego. Akcję gaśniczą utrudniał silny wiatr. Najprawdopodobniej pożar powstał od iskry z zerwanej linii energetycznej. Wiatr powalił drzewo na linie energetyczne, które się zerwały i w ten sposób doszło do zapalenia się poszycia leśnego.
Strażacy z pożarem walczyli trzy godziny.  

Kary grzywny i niższe dopłaty za wypalanie traw


Należy pamiętać, że wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowiska i szuwarów jest zabronione. Grozi za nie grzywna w wysokości do 5 tys. zł, a w szczególnych sytuacjach kara nawet 10 lat pozbawienia wolności. Za wypalanie traw grożą także dotkliwe konsekwencje finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia otrzymywanych płatności nawet o 25%, a w razie stwierdzenia uporczywego wypalania Agencja może pozbawić rolnika nawet całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.
Wypalaniu traw mówimy NIE, ponieważ:
•    degraduje glebę,
•    stanowi poważne zagrożenie dla osoby wypalającej, ekosystemu, lasów i zabudowań,
•    angażuje znaczne siły w proces opanowania pożaru,
•    powoduje uwalnianie do środowiska trujących toksyn.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy