Reklama

Trzeba złożyć deklarację do CEEB. Zostało mało czasu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie pogladowe

Trzeba złożyć deklarację do CEEB. Zostało mało czasu - Zdjęcie główne

Trzeba złożyć deklarację do CEEB. Zostało mało czasu | foto Zdjęcie pogladowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do końca czerwca trzeba złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi nawet 5.000 zł grzywny.

Reklama

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) została uruchomiona 1 lipca 2021 roku. Jej celem jest zgromadzenie danych na temat tego, jak Polacy ogrzewają swoje domy.

Taka wiedza i sporządzana na jej podstawie mapa emisyjności mają pomóc w walce ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza.

Dlatego wszyscy właściciele istniejących budynków do końca czerwca powinni złożyć do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklarację dotyczącą używanego źródła ciepła.

Można to zrobić osobiście, w swoim urzędzie gminy lub za pośrednictwem internetu. Warto się pospieszyć, bo za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary grzywny.

Kto powinien złożyć deklarację?

Informację o używanych i posiadanych urządzeniach grzewczych powinien przekazać każdy właściciel budynku mieszkalnego lub niemieszkalnego. W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek ten powinien wypełnić zarządca zbiorczo dla części lub całego budynku.

Do bazy należy zgłosić wszystkie używane źródła ogrzewania, takie jak sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy z wymienieniem jego typu, piec węglowy, podgrzewacz czy kominek.

Trzeba zarejestrować także odnawialne źródła energii:

  • pompy ciepła,
  • geotermię,
  • panele słoneczne podgrzewające wodę, z wyjątkiem fotowoltaiki.

Do kiedy mamy czas na złożenie deklaracji?

Każdy właściciel lub zarządca już użytkowanego i ogrzewanego budynku ma obowiązek złożenia deklaracji w wersji elektronicznej lub papierowej do 30 czerwca tego roku. W przypadku nowo instalowanych urządzeń grzewczych (uruchomionych po 1 lipca 2021 r.) termin ten wynosi 14 dni od uruchomienia źródła ciepła.

Niezłożenie deklaracji w terminie może skutkować grzywną w wysokości do 500 zł, która może wzrosnąć nawet do 5000 zł, jeśli sprawa trafi na drogę sądową - informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Deklarację muszą złożyć właściciele/zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła.

Jak można złożyć deklarację?

Deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mozna złożyć: 

  • drogą elektroniczną: przez internet, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu na stronie: www.zone.gunb.gov.pl (najszybszy i najwygodniejszy sposób),
  • w formie papierowej: wypełniony formularz można przesłać lub złożyć osobiście w urzędzie miejskim.
Druki formularzy wraz z wzorami dostępne są na stronie:
www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy