Reklama

Takiego widoku nie mieliśmy od lat. Zaćmienie słońca. Kiedy w Jarocinie rozpocznie się widowisko?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Takiego widoku nie mieliśmy od lat. Zaćmienie słońca. Kiedy w Jarocinie rozpocznie się widowisko? - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niezwykłe zjawisko czeka nas w Polsce. Takiego widoku nie było do 7 lat. 25 października nastąpi jedno z najważniejszych zjawisk astronomicznych tego roku - częściowe zaćmienie Słońca. Maksymalna faza zjawiska będzie widoczna z terenów Azji i obejmie 80% tarczy słonecznej.

Reklama

Zaćmienie Słońca – jak do niego dochodzi?

Zaćmienie powstaje, gdy pomiędzy Słońce a Ziemię "wchodzi" Księżyc. Nachylenie orbity Księżyca powoduje, że do zaćmienia dochodzi cyklicznie – można je obserwować 2-5 razy w ciągu roku. Nie zawsze jednak cokolwiek jest widoczne w Polsce. Tym razem mamy taką okazję, a widoczność ma być doskonała.

Częściowe zaćmienie (księżyc przysłoni na pewien czas tylko fragment dziennej gwiazdy)  będzie będzie można obserwować we wtorek. Naturalny spektakl rozpocznie się około godziny 11.13 i potrwa aż do 13.32. W zależności od regionu kraju, tarcza słoneczna będzie przysłonięta w różnym stopniu. Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy północno-wschodnich regionów: Podlasia, Warmii i Mazur. Tarcza Słońca będzie tam przysłonięta w 46%. Na pozostałym obszarze Polski faza zaćmienia nie przekroczy 40%.

W Poznaniu w czasie największego zakrycia, Księżyc zasłoni prawie 37% tarczy słonecznej. Zaćmienie rozpocznie się o godz. 11.11, maksymalną fazę zaobserwujemy o 12.18, a zjawisko zakończy się o 13.25.

Miejmy nadzieję, że na oglądaie astronomicznego spektaklu pozwoli pogoda. Autor bloga "Z głową w gwiazdach" i popularyzator astronomii Karol Wójcicki podkreśla, że będzie to "najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od siedmiu lat i najciekawsze zjawisko astronomiczne" 2022 roku.

Oglądając zaćmienie Słońca trzeba pamiętać o tym, by nie patrzeć na nie bezpośrednio. To może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

- Zbliżające się zaćmienie Słońca najlepiej obserwować przez, kosztujące zaledwie kilkanaście złotych, okulary ze specjalistycznym filtrem - ostrzega Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Polecane są też domowe sposoby, jak spoglądanie przez płyty CV czy szkiełka spawarskie, ale należy to robić z rozwagą – jak najkrócej. Podejdźmy do tego ostrożnie.

Gdzie w Polsce będzie największe zaćmienie - szczegóły (źródło: halloween.friko.net)

Największe zaćmienie będzie można obserwować w okolicy Augustowa (zakrycie 45.7%, magnituda 0.56)

Gdzie będzie najmniejsze zaćmienie?

Najmniejsza część tarczy słonecznej zakryta będzie w Jeleniej Górze (zakrycie tylko 32.9%, magnituda 0.443). Będzie to i tak ponad dwa razy większe zakrycie, niż maksymalne podczas poprzedniego zaćmienia w dniu 10 czerwca 2021 roku (okolice Łeby, zakrycie 16.4%)

Najwcześniej zaćmienie zacznie się nad morzem, w Świnoujściu - o godzinie 11:08:58 (maksimum: 12:14:00, koniec: 13:20:19). Najpóźniej w Bieszczadach (początek: 11:18:15, maksimum: 12:28:29, koniec: 13:27:08)

Najdłużej zaćmienie trwać będzie w okolicach Białegostoku - 2 godziny 20 minut 55 sekund Gdzie w Polsce będą najlepsze warunki do obserwacji zaćmienia Jeśli nie przeszkodzi pogoda, to najlepsze warunki do obserwacji zaćmienia

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy