Początki szkoły "Antonianum", działającej przy parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, sięgają 1997 r. Pomysłodawcą prowadzenia we franciszkańskiej parafii bezpłatnych korepetycji był ówczesny proboszcz ojciec Marek Janus. Było to jego marzeniem jeszcze z czasów, gdy był wikariuszem w Poznaniu. Do pomysłu bezpłatnych korepetycji przekonał pięciu nauczycieli. Byli to: Tadeusz Sroka, Bożena Kaaz, Ryszard Pawlak, Janina Stawska i Krystyna Maćkowiak. Do grona pedagogicznego dołączali kolejni m.in. Czesław Demski i Laura Paluszkiewicz. W większości byli to emerytowani pedagodzy, którzy po odejściu z pracy nie wyobrażali sobie życia bez kontaktu z młodzieżą. Chociaż są też tacy, którzy dzielą czas na pracę zawodową i szkołę „Antonianum”. W 25-letniej historii w działanie szkoły było zaangażowanych ponad czterdziestu pedagogów. Nadal potrzebni są nauczyciele z matematyki oraz z języków: polskiego, angielskiego i niemieckiego. Dzieło zainicjowane przez ojca Marka Janusa, który obecnie pełni posługę jako proboszcz w swoim rodzinnym Wejherowie, było i jest kontynuowane przez kolejnych proboszczów. Przez ćwierć wieku udzielono tysięcy korepetycji. w "Antonianum" pomaga się nie tylko uczniom, którzy nie radzą sobie z nauką, ale również tym, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. Skorzystać może każdy bez względu na miejsce zamieszkania czy wyznanie. Franciszkańska szkoła jest otwarta i dostępna dla wszystkich.
Szkoła "Antonianum" w Jarocinie laureatem "Taczaka"
Z czasem działalność społeczną zaczęły też doceniać władze gminne i powiatowe, które zaczęły zapraszać przedstawicieli "Antonianum" na uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W 2016 roku "Antonianum" zostało wyróżnione Nagrodą Burmistrza im. Stanisława Taczaka "Za zasługi dla Ziemi Jarocińskiej". Pomoc nie ogranicza się jedynie do pomocy uczniom, którzy nie radzą sobie z nauką. Jest to też możliwość rozwijania wiedzy i swoich zainteresowań. Często też nauczyciele kontynuują pracę z uczniem w czasie dodatkowych, indywidualnych zajęć. Od początku największym zainteresowaniem cieszyły się kursy przygotowujące do matury z języka polskiego, które prowadzi Laura Paluszkiewicz - emerytowana nauczycielka jarocińskiego "ogólniaka". Zdarzało się, że w zajęciach uczestniczyło 150 maturzystów. Wtedy salkę katechetyczną trzeba było zamienić na dolny kościół. Najpierw były to zajęcia dla ósmoklasistów i maturzystów. Kiedy powstał problem z nową maturą, Laura Paluszkiewicz zdecydowała się pomagać uczniom w przygotowaniu się do tej nowej formy egzaminu dojrzałości. I tak zostało do dzisiaj. Przez jakiś czas zajęcia zostały zawieszone ze względu na pandemię, ale obecnie odbywają się już zgodnie z planem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.