Była to okazja do przybliżenia historię organizacji, co uczynił Henryk Musielak - prezes oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Jarocinie. Wspólnie z Józefem Karwatką – prezesem zarządu okręgowego ZIW w Poznaniu – wręczył również odznaczenia i dyplomy. Zaproszeni goście zrewanżowali się życzeniami, kwiatami i upominkami.
Promowali wspomnienia repatrianta - Mieczysława Makarewicza
Jubileuszowe spotkanie było również okazją do promocji najnowszej książki Kazimiery Horyzy Pachciarz, którą wydało Starostwo Powiatowe w Jarocinie. Publikacja zawiera wspomnienia Mieczysława Makarewicza z czasów dzieciństwa w Delejowie i Zabłociu w Galicji (województwo Stanisławów, obecnie na terenach obecnej Ukrainy), młodości spędzonej w Wojciechowie i Głogowie oraz życia zawodowego w Jarocinie i Mongolii. Każdy z uczestników uroczystości otrzymał książkę w prezencie. Każdy mógł też otrzymać dedykację od autorki. Pan Mieczysław wraz z bratem Władysławem przyczynili się do tego, że na skwerze Żwirki i Wigury stanął krzyż upamiętniający ofiary Katynia, a z czasem na krzyżu, który ma formę kolejowych torów nawiązujących do transportów na Wschód, umieszczono również tablicę poświęconą ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Kazimiera Horyza Pachciarz wyraziła radość z faktu, że udało się przygotować i wydrukować wspomnienia jeszcze za życia pana Mieczysława. W ostatnich miesiącach stan jego zdrowia znacznie się pogorszył. Porusza się na wózku i nie może już uczestniczyć w próbach Chóru Mieszanego im. K.T. Barwickiego, którego był aktywnym członkiem przez kilkadziesiąt lat.
Jak doszło do powstania Związku Inwalidów Wojennych RP w Jarocinie?
Do założenia Związku Inwalidów Wojennych RP w Jarocinie przyczynił się Leon Sip, któremu pomogli koledzy z Gniezna. Pierwsze spotkanie odbyło się 28 marca 1920 roku. Wybrano wtedy osiemnastoosobowy zarząd z prezesem Józefem Mikołajewskim na czele. Wkrótce zarejestrowanych było aż 250 członków. Przyczyniło się do tego szybkie utworzenie grup związkowych w Kotlinie, Jaraczewie, Nowym Mieście i Żerkowie. Najważniejszym zadaniem w tym okresie było niesienie pomocy wdowom i sierotom po poległych na I wojnie światowej i w Powstaniu Wielkopolskim. Drugim zadaniem była organizacja zatrudnienia dla inwalidów. Był to istotny problem dla środowiska, ponieważ renty były bardzo niskie i nie zapewniały utrzymania, a inwalidztwo utrudniało znalezienie pracy. Sytuacja pogorszyła się w latach kryzysu, szczególnie między 1930 a 1934 rokiem. W oddziale było już wtedy 480 członków. Społeczeństwo Jarocina doceniło starania Związku Inwalidów Wojennych i już w roku jego założenia ufundowało sztandar, by poczet mógł reprezentować tę grupę na publicznych wystąpieniach. Po wybuchu II wojny światowej i wkroczeniu Niemców udało się go ocalić przed konfiskatą, ukrywając go w grobowcu Rodziny Poznańskich na cmentarzu parafialnym.Wojenne straty były szczególnie dotkliwe. Spora część członków ZIW była bowiem uczestnikami Powstania Wielkopolskiego, za co byli represjonowani, osadzani w więzieniach i obozach koncentracyjnych. Wielu nie przeżyło okupacji. Jednak już w lutym 1945 roku starzy działacze z prezesem Wojciechem Stachowiakiem przystąpili do odbudowy organizacji. W 1948 roku społeczeństwo znów ufundowało nowy sztandar. W tym czasie liczył on aż 982 członków. Decyzją władz centralnych Związek Inwalidów Wojennych został jednak rozwiązany. Kombatanci znaleźli wyjście awaryjne z tej sytuacji. Założyli Spółdzielnię Inwalidów „Współpraca”. W 1956 roku, gdy można było podjąć na nowo działalność, znów na czele jarocińskiego oddziału ZIW stanął Wojciech Stachowiak, który pełnił tę funkcję przez kolejne 4 lata. Następnie zastąpił go Andrzej Borusiak. Od 1972 roku przez dziewięć lat prezesem był Wacław Wojtera, a od 1983 roku – Antoni Mieloszek. Na czele zarządu stali również: Józef, Goliński i Eugeniusz Marek.
Obecny skład zarządu oddziału ZIW RP w Jarocinie:
- prezes - Henryk Musielak,
- wiceprezes - Marian Matkowski
- skarbnik - Bożena Jankowska
- członkowie - Antoni Mroczek, Franciszek Frąckowiak i Antoni Gasik.
Kto został odznaczony?
Lista członków oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Jarocinie uhonorowanych statuetką 100-lecia i dyplomem:
- Antoni Mroczek,
- Antoni Majchrzak,
- Władysław Kaganek,
- Teresa Bachorz,
- Stanisława Winiaszewska,
- Bożena Mazurek,
- Józef Wieczorek,
- Franciszek Frąckowiak,
- Marian Matkowski,
- Bożena Jankowska,
- Antoni Gasik,
- Stanisław Bęben,
- Ryszard Hybiak,
- Henryk Musielak,
- Wojciech Grzybkowski.
- Krzysztofowi Sipowi,
- Kazimierze Horyzie Pachciarz,
- Andrzejowi Siejakowi,
- Władysławowi Bąkowi,
- Renacie Królak
- Lidii Sokowicz.
- starosta Lidia Czechak
- przedsiębiorca Marek Dorszyk.
- Jan Grzesiek - prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie,
- Adam Pawlicki - burmistrz Jarocina,
- Katarzyna Szymkowiak - wicestarosta jarociński,
- ppłk Jacek Gochno - dowódca 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk,
- Grzegorz Fengler - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie,
- Agnieszka Borkiewicz - dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin,
- Jan Raczkiewicz - członek jarocińskiego oddziału ZIW RP,
- Antoni Mroczek - członek jarocińskiego oddziału ZIW RP.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.