Około stu osób - pracowników jarocińskiego szpitala - stawiło się dziś o godz. 16.00 w starostwie powiatowym.
Na spotkanie z władzami powiatu przybyli przedstawiciele wszystkich szpitalnych oddziałów. Pracownicy już dziś rano wystosowali do władz powiatu protest przeciwko politycznym wpływom i działaniom niektórych radnych powiatowych, które ich zdaniem mają katastrofalne oddziaływanie na funkcjonowanie szpitala i pracę personelu.
W spotkaniu uczestniczą - oprócz pracowników szpitala - starosta Mikołaj Szymczak, wicestarosta Mirosław Drzazga, etatowy członek zarządu powiatu Przemysław Musielak, członkowie zarządu - Jan Szczerbań i Zbigniew Kuzdżał, przewodniczący rady powiatu Jarosław Łukasiewicz oraz radny Julian Zegar. Zaproszony został również odwołany w ubiegłym tygodniu członek rady nadzorczej szpitala - Henryk Szymczak.
Na samym początku starosta poprosił dziennikarkę „Gazety Jarocińskiej” o opuszczenie sali. - To jest spotkanie zamknięte. Ja jestem gospodarzem tego obiektu i nie życzę sobie obecności dziennikarzy - uzasadnił starosta. Kiedy załoga szpitala kilkakrotnie wyraziła swój sprzeciw - Mikołaj Szymczak uzależnił rozpoczęcie rozmów od opuszczenia sali przez dziennikarkę. W tej sytuacji jego żądanie zostało spełnione.
Spotkanie trwa. Więcej szczegółów w najbliższym numerze „Gazety Jarocińskiej”.
Komunikat w tej sprawie wydali też radni PSL-u.
Komunikat prasowy radnych PSL Rady Miejskiej w Jarocinie:
Od kilku tygodni obserwujemy niezrozumiały dla nas chaos związany z jarocińskim szpitalem. Jego przykładem są zmiany personalne w radzie nadzorczej spółki. Z pogłosek i różnego rodzaju docierających informacji wynika również, że w najbliższym czasie ma dojść do zmiany w zarządzie szpitala. Dzisiejszy protest pracowników szpitala jest konsekwencją tych zdarzeń.
Jako radni PSL reprezentujący Radę Miejską w Jarocinie stanowczo sprzeciwiamy się podejmowanym przez starostę i zarząd powiatu niezrozumiałym decyzjom. Nie jest nam oceniać czy są one słuszne. To starosta i zarząd powiatu jest odpowiedzialny za podejmowane decyzje i z nich będzie rozliczany. Sprzeciwiamy się stanowczo polityce informacyjnej prowadzonej przez władze powiatu w tym zakresie. Brak czytelnych komunikatów, co do zamierzeń związanych z funkcjonowaniem szpitala jest karygodny i prowadzi do kompletnej dezinformacji zarówno pracowników szpitala, jak i naszych mieszkańców. Gierki polityczne nie powinny mieć miejsca w stosunku do tak newralgicznej społecznie placówki, jaką jest szpital.
Jako radni PSL jesteśmy mocno zaniepokojeni zaistniałą sytuacją. Ze swojej strony deklarujemy pomoc w wyjaśnieniu spraw związanych z działalnością i przyszłością jarocińskiego szpitala. Uważamy, że tylko poprzez dialog możliwe jest jeszcze rozwiązanie tego konfliktu. Jesteśmy gotowi rozmawiać z każdym, komu los placówki leży na sercu. Apelujemy do starosty i zarządu powiatu o opamiętanie i rozpoczęcie merytorycznego dialogu w celu rozwiązania przedłużającego się konfliktu.
Bronisława Włodarczyk
Katarzyna Szymkowiak
Ryszard Kołodziej
Marcin Półrolniczak
(ann)