Oba miasta długo na to czekały, aż wreszcie podpisany został dokument, na mocy którego Środa Wielkopolska wróciła do Jarocina. Jak do tego doszło i jakie konsekwencje pociąga za sobą porozumienie między dwoma samorządami?
Historia współpracy Jarocina i Środy Wielkopolskiej notowała wzloty i upadki. W 2008 roku Środa wstąpiła do Porozumienia Międzygminnego i chciała przywozić śmieci na wysypisko w Witaszyczkach (gm. Jarocin).
Kiedy jednak okazało się, że - jako udziałowiec - trzeba się dołożyć finansowo do rozbudowy jarocińskiego ZGO, średzki samorząd zrezygnował z członkostwa w porozumieniu. Wszystko się zmieniło po ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Władzę w Środzie Wielkopolskiej przejął burmistrz Piotr Mieloch.
Po ośmiu miesiącach jego rządów Środa wróciła do Porozumienia Międzygminnego i będzie przywoziła śmieci z terenu swojej gminy na wysypisko w Witaszyczkach.
Stosowny dokument potwierdzający ten fakt podpisali właśnie burmistrzowie - Jarocina Adam Pawlicki i Środy - Piotr Mieloch.
Od tej chwili w ramach porozumienia międzygminnego współpracuje 19 wielkopolskich samorządów: od 2008 roku - Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Nowe Miasto, Żerków, Krzykosy, Czermin, Gizałki, Dobrzyca, Chocz, Borek Wielkopolski, Zaniemyśl, Książ Wielkopolski, Piaski, Dominowo i Kórnik, od 2014 roku - Śrem, od 2018 roku - Pleszew i od 2019 roku - Środa Wielkopolska.