Reklama

Środa Popielcowa inaczej niż zwykle. Zobacz, co się zmieni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: uniwersalne portalu

Środa Popielcowa inaczej niż zwykle. Zobacz, co się zmieni - Zdjęcie główne

foto uniwersalne portalu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Środa Popielcowa, która rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu, przypada w tym roku 17 lutego. W tym roku obrzęd posypania głów popiołem będzie wyglądał inaczej niż zazwyczaj. Dyspensa na terenie diecezji kaliskiej została przedłużona - zobacz do kiedy.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Tego dnia posypuje się w kościołach głowy popiołem ze spalonych, poświęconych w Niedzielę Palmową gałązek. To początek 40-dniowego okresu pokuty i nawrócenia, który przygotowuje nas do najważniejszych świąt chrześcijańskich - Zmartwychwstania Pańskiego. 

 

 

W związku z pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów określiła nowe procedury, których mają przestrzegać przy obrzędzie kapłani z całego świata.  Po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu wiernych wodą święconą, kapłan ma zwrócić się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” albo „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Następnie kapłan ma zdezynfekować ręce, założyć maseczkę zasłaniającą usta i nos i w milczeniu posypać głowy tym, którzy do niego podejdą.  Istnieje też możliwość, aby to kapłan wyszedł do parafian, którzy w takim wypadku stoją na swoich miejscach.

 

Dzisiaj katolików obowiązuje post ścisły - ilościowy i jakość. Pierwszy oznacza to, że można zjeść dwa lekkie posiłki i jeden do syta.Ograniczenie to dotyczy osób w wieku 18-60 lat. Oczywiście w Środę Popielcową, tak jak w Wielki Piątek i każdy piątek w ciągu roku obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Obowiązuje osoby powyżej 14. roku życia.

 

Mając na uwadze trwające zagrożenie związane z pandemią koronawirusa, ksiądz biskup Damian Bryl, ordynariusz kaliski udzielił, zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta nakazane od dnia 15 lutego aż do odwołania. Mogą z niej korzystać  diecezjanie i ci, którzy przebywają w parafiach należących do niej. Zwolnienie z obowiązku dotyczy nie tylko osób, które są w kwarantannie czy izolacji, ale również w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), jak i tych, którzy obawiają się zarażenia.

 

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w te dni na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem. Biskup Damian Bryl zachęca jednak osoby korzystające z dyspensy do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

 

"W związku ze zbliżającym się Wielkim Postem proszę, aby wszyscy, którzy mogą, zachowując przepisy sanitarne, uczestniczyli w życiu Kościoła poprzez udział w niedzielnej Mszy św., rekolekcjach i nabożeństwach pasyjnych oraz korzystali z sakramentu pokuty i pojednania" - zaapelował hierarcha, który 11 lutego objął kanonicznie diecezję.

 

Bezterminowa dyspensa obowiązuje już od wielu miesięcy w archidiecezji poznańskiej.  Jak zapowiedział arcybiskup Stanisław Gądecki będzie ona trwała, dopóki w Polsce obowiązuje tzw. czerwona strefa.

 

Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.    
                   

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy