Reklama

Matury Jarocin 2021. Smutna opowieść maturzystki. Covid zabrał nam młodość i marzenia

Opublikowano: sob, 8 maj 2021 15:48
Autor:

Matury Jarocin  2021. Smutna opowieść maturzystki. Covid zabrał nam młodość i marzenia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pandemia zabrała nam mnóstwo pięknych chwil. Głównie studniówkę, na którą czekałam całe życie. Opowiadania i historie o niej mnóstwo razy słyszałam od rodziny i znajomych. Marzyłam o założeniu pięknej, długiej sukienki. Wyobrażałam sobie, jak tańczę poloneza i walca…

Reklama

Matura 2021. Zdaje maturę w tym roku. Połowę nauki w liceum, tak naprawdę, spędziłam zdalnie. Na początku było bardzo ciężko. Uważałam, że taka nauka nie ma sensu, więc totalnie olałam temat. Nie zdawałam sobie sprawy, że taka będzie moja codzienność. To przecież miały być tylko 2 tygodnie, z których zrobiło się 12 miesięcy. Nie potrafiłam sama wziąć się za lekcje. W szkole miałam  jakąś motywację, w domu żadnej. E - sprawdziany stresowały mnie bardziej niż te pisane w szkole, bo z reguły mieliśmy odliczany czas na odpowiedź. Tak naprawdę jeśli chodzi o pierwszy lockdown to uważam, że uczyłam się tyle co nic, a zdalne nauczanie było dla mnie czymś okropnym.

Nadzieja, która umarła 

Z początkiem trzeciej klasy nadeszła nadzieja. Wróciliśmy do szkoły i wydawało się że wszystko znowu zacznie funkcjonować normalnie. Zaczęliśmy planować studniówkę, szukać sali, rozmawiać o próbach poloneza, walca. Mieliśmy nawet pojechać na wycieczkę klasową. Zapał do nauki miałam wtedy ogromny.  Niestety, w październiku wszystkie plany i nadzieje legły w gruzach. Przyszedł czas, w którym  "zdalne" trzeba było zacząć traktować poważnie i wziąć się do nauki. Nieustannie dawano nam nadzieję, że może za 2 tygodnie wrócimy, może w grudniu, a może od Nowego Roku, a może... Informacje dobijały i irytowały coraz bardziej. Cały czasliczyłam na powrót, którego ostatecznie nie było. Jestem przygotowana, ale wiem, że gdybyśmy chodzili do szkoły mój wynik byłby o wiele lepszy.

Porzucone plany i strach

Wielu z nas to wszystko bardzo dobiło. Straciliśmy chęci, ambicje. Zaczęliśmy rezygnować z rozszerzeń, które mieliśmy zdawać. Zmienialiśmy pomysły na naszą przyszłość. Szukając planu B, niektórzy porzucili marzenia o uczelniach wyższych. Dzisiaj na pewno znajdą się osoby, które przed maturą czują ogromny strach. 

Pandemia zabrała nam mnóstwo pięknych chwil w szkole średniej. Głównie studniówkę, na którą czekałam całe życie. Opowiadania i historie o niej mnóstwo razy słyszałam od rodziny i znajomych. Marzyłam o założeniu pięknej, długiej sukienki. Wyobrażałam sobie, jak tańczę poloneza i walca .  

Ominęła nas cała frajda związana z uczęszczaniem do liceum czy technikum. Pisząc ten artykuł zdałam sobie sprawę jak bardzo jest mi przykro z tego powodu. Zostaliśmy pozbawieni naprawdę wartościowych wspomnień, które mogłabym opowiadać w przyszłości swoim dzieciom, wnukom. Wirus odebrał nam młodość. Te ostatnie chwile swobody przed pójściem do pracy czy na studia. Czas, który straciliśmy już nigdy nie wróci  i to boli najbardziej.

Adrianna Grygiel

OPINIE MATURZYSTÓW 

- Filip Kniat

Zdalne nauczanie mi nie pomogło, przez ostatni rok nie potrafiłem i na ostatnie dni również nie potrafię znaleźć żadnej motywacji i chęci do nauki. Moje odczucia i nastawienie przed maturą są zdecydowanie negatywne

- Martyna Gałązka

Głowa powinna być pełna wspomnień ,a zamiast tego znajduje się w niej dużo lęku i strachu o to jak będzie wyglądać moja przyszłość.

- Filip Skowroński

Zdalne nauczanie odbije się na moich wynikach z matury ale pogodziłem się z tym już dawno i do egzaminu podejdę bez większych ambicji ze świadomością, że na pewno zdam lecz mój wynik nie będzie powalający.

- Piotr Stysiak

"Czuje ogromne obciążenie psychiczne, że może się nie udać i moje życie zacznie się komplikować."

- Jasiu Matysiak

"Dla mnie zdalne nauczanie jest lekka udręka, poziom nauczania był na pewno niższy niż normalnie, matura raczej wyjdzie przez to gorzej niż zakładałem. Najbardziej jednak żałuję, że najlepsze momenty z liceum takie jak studniówka zostały odwołane."

- Patryk Józwiak 

"Jako maturzysta stwierdzam, że ten feralny rok był dla mnie dość ciężki. Lekcje zdalne były zupełnie inne niż w szkole, przez co trudno było mi się przyzwyczaić. Mimo trudów włożonych przez nauczycieli, jakość nauki i przyswajania wiedzy w tym okresie nie była zadowalająca."

Dominika Zdunek

Nie tak sobie wyobrażałam życie w liceum.  Nauczanie zdalne miało swoje plusy i minusy. W drugiej klasie dało mi możliwość pogodzenia nauki z uzyskaniem prawa jazdy. Jednak w trzeciej klasie nie było już tak kolorowo.

Roksana Jędraszak

"Zrobię wszystko, żeby matura poszła mi jak najlepiej, ale nie życzę nikomu stracenia tak fajnych chwil. Nareszcie zaczęłam doceniać, że chodzenie do szkoły ma swoje plusy i wcale nie jest takie złe. Na pewno dużo lepsze niż siedzenie przed ekranem komputera." - Roksana Jędraszak

 Joanna Pawlaczyk

Przez jakiś czas byłam zadowolona ze zdalnych. Wydawało mi się że to dobrze, bo mogę się skupić tylko na przedmiotach maturalnych, ale z czasem zaczęło mi brakować motywacji do nauki i kontaktu z ludźmi w szkole.

Katarzyna Sroczyńska

Fakt, że nie chodziłam do szkoły spowodował, że praktycznie ukończyłam ważną dla mnie szkołę makijażu. Nigdy nie myślałam, że matura będzie dla mnie priorytetem. Moim celem zawsze było spełnianie swoich marzeń i dążenie do wyznaczonych celów

Jacek Kościelny

Osobiście dopiero zacząłem się uczyć, ponieważ cały czas prowadzę serwis rowerowy. Myślę, że każdy kto chciał ten miał szansę wykorzystać ten czas jak najlepiej. Jedni w celu uczenia się, inni realizując swoje pasje.

Marcin Musiela

Dla mnie nauka zdalna nie jest niczym złym. Nie uważam, że w szkole byłem w stanie zdobyć więcej wiedzy i osobiście całkiem pasuje mi się uczyć samemu.

 

UWAGA maturzyści - publikacja zdjęć abiturientów była tradycją w Gazecie, która kontynuowaliśmy przez kilkadziesiąt ostatnich lat. Chcielibyśmy i w tym roku pokazać wasze zdjęcia, na przekór epidemii i związanym z nią ograniczeniom. Przyślijcie nam wasze wspólne fotografie, pokażcie się. Napiszmy razem tą historię.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy