reklama

Seria potrąceń w Jarocinie i okolicy. "Ludzie pędzą, nie zwracają uwagi na przepisy i znaki"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Seria potrąceń w Jarocinie i okolicy. "Ludzie pędzą, nie zwracają uwagi na przepisy i znaki" - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPotrącony pięciolatek, rowerzysta z obrażeniami w szpitalu i kobieta, która wpadła pod auto, gdy przejeżdżała przez przejście. Kolejną, poważnie poszkodowaną zabrało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jedna osoba zginęła. - Ludzie pędzą i nie zwracają uwagi na przepisy i znaki drogowe - ocenia policjant z kilkuletnim stażem pracy na drodze. Kto jest bardziej winny? Rowerzyści? Piesi? A może kierowcy?
reklama

W ostatnim tygodniu na terenie Jarocina doszło do dwóch potrąceń rowerzystek. Ostatnie miało miejsce na skrzyżowaniu ul. Wrocławskiej z ul. Nowe Parcele. Jak ustaliła jarocińska policja, od Goliny jechało dwóch rowerzystów - kobieta i mężczyzna. Za nimi w tym samym kierunku poruszał się samochód osobowy. Cykliści chcieli skręcić w lewo - w ul. Nowe Parcele - i wtedy doszło do wypadku.

 - 37-latek z powiatu krotoszyńskiego, kierujący audi - jadąc od Goliny - zderzył się bocznie ze skręcającą w ul. Nowe Parcele rowerzystką - 65-letnią kobietą, mieszkanką gminy Jarocin. Poszkodowana została zabrana przez LPR do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim - opisuje st. sp. Karina Migalska - Cepa z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. 

reklama

Wjechała rowerem na przejście dla pieszych

Kilka dni wcześniej doszło do wypadku na przejściu dla pieszych na ul. Św. Ducha, przy skrzyżowaniu z ul. Parkową.

- Poruszająca się rowerem kobieta wjechała na przejście dla pieszych i zderzyła się z seatem leonem. 74-latka trafiła do szpitala - relacjonuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.

Na szczęście, kobieta nie doznała poważnych obrażeń ciała. Cyklistka została pouczona przez policję. 

reklama

Pod koniec czerwca wypadek miał w Ludwinowie.

- 44-letni mieszkaniec powiatu jarocińskiego, kierując mazdą, nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo jadącemu rowerzyście, po czym go potrącił - podaje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, rzecznik prasowy KPP w Jarocinie.

37-letni cyklista trafił do szpitala. 

Śmiertelny wypadek na przejściu dla pieszych w Kotlinie

Tragiczny wypadek z udziałem pieszej miał miejsce na drodze krajowej nr w Kotlinie. Kobieta, potrącona przez ciężarkówkę, zginęła na miejscu. Prokuratura zarzuciła kierującemu, że naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym.

reklama

    - 19-latek, kierując ciągnikiem siodłowym z naczepą, poruszając się w kierunku Poznania naruszył umyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych i prowadził zestaw pojazdów z prędkością przekraczającą dopuszczalną administracyjnie. Jechał z prędkością 62 km/h - mówił prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. 

Zdaniem śledczych, podejrzany nie dość wnikliwie obserwował przedpole jazdy i zbyt późno zauważył stojącego przed przejściem peugeota, którego kierowca przepuszczał pieszą przychodzącą przez pasy.

     - 19-latek, aby uniknąć najechania na tył stojącego pojazdu zjechał w lewo w kierunku wysepki dla pieszych uderzając przodem pojazdu znajdującą się na tym przejściu kobietę, która niestety w wyniku zdarzenia poniosła śmierć na miejscu - mówił prokurator.

reklama

48-latka zginęła kilkadziesiąt metrów od swojego domu.

Potrącone przez motocykl dziecko trafiło do szpitala

Z kolei, w połowie lipca w wypadku na parkingu osiedlowym w Siedleminie ucierpiał 5-letni chłopiec.

- W strefie ruchu, kierujący motocyklem yamaha 17-letni mieszkaniec gminy Jarocin potrącił 5-letniego chłopca. Dziecko trafiło do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim -  informuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

Chłopiec doznał obrażeń ciała, które wymagały leczenia powyżej 7 dni.

Policja: Kierowcy najczęściej sprawcami wypadków

Z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że 2022 roku ponad 90% wypadków zdarzyło się z winy kierujących pojazdami. Główne przyczyny to niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego.

To, że sprawcą wypadków są głównie kierowcy nie znaczy, że piesi są bez winy. Ze statystyk wynika, że w 2022 roku spowodowali oni 5,1% zdarzeń. Co było najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych? Aż 57 procent z nich to efekt wejścia na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem. Dalej mamy przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, wejście na drogę zza samochodu lub przeszkody.

W ocenie policjanta z kilkuletnim stażem pracy w drogówce, do wypadków dochodzi przede wszystkim wskutek roztargnienia i pośpiechu. 

- Ludzie pędzą i nie zwracają uwagi na przepisy i znaki drogowe. Nie są na bieżąco edukowani, nie śledzą zmian w przepisach - mówi funkcjonariusz.

Jego zdaniem, edukację ludzi należy rozpocząć od najmłodszych lat. Policjanci zwracają uwagę na jeszcze jeden fakt - piesi i rowerzyści coraz częściej nawet na ulicy nie potrafią oderwać się od telefonu.

- I nieszczęścia daleko nie trzeba szukać - dodaje i radzi, aby na drodze zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania.                            

Pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem    

Warto pamiętać, że od 1 czerwca 2021 r. to pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami już w momencie wchodzenia na pasy. Wcześniej kierowca pojazdu musiał ustąpić pierwszeństwa dopiero, gdy pieszy znajdował się już na przejściu. 

- Te przepisy są po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo i nałożyć na kierujących zachowanie większej ostrożności. Przepisy nie zwalniają nas z myślenia i zachowania szczególnej ostrożności. Jeżeli pieszy chce wejść na przejście, to powinien się zatrzymać i spojrzeć, czy zdąży przejść i czy kierowca zwalnia i zdąży  się zatrzymać - mówi asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.

Podaje, że nawet na przejściach dla pieszych sterowanych sygnalizacją świetlną dochodzi do potrąceń, a nawet śmiertelnych wypadków, bo kierowca wjechał na czerwonym świetle lub pieszy wtargnął na przejście, choć miał czerwone światło. 

 -  Nie wchodzimy z marszu na jezdnię. Należy się zatrzymać, aby zasygnalizować kierowcy, że chcemy przejść. Żaden przepis nie zwalnia nas z myślenia i dbałości o własne bezpieczeństwo - apeluje policjantka.

W tym roku jarocińska policja odnotowało jeden wypadek z winny pieszego i dwie kolizje. Pieszy został ranny. Na drogach powiatu doszło do 8 zdarzeń z udziałem pieszych, w którym jedna osoba zginęła, 8 osób zostało rannych. Pięć zdarzeń policja zakwalifikowała jako kolizję.

W ubiegłym roku - do 24 lipca - do policyjnej statystyki trafiły 3 wypadki z udziałem pieszych, w których zginęły dwie osoby, jedna odniosła obrażenia. Odnotowano pięć kolizji.


 Co Waszym zdaniem jest najczęstszą przyczyną wypadków? Piszcie w komentarzach    

   

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

       

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama