Reklama

Porzucili psa pod schroniskiem w Radlinie. Zostali oskarżeni, ale sąd umorzył postępowanie. Teraz sprawą zajmie się Sąd Najwyższy [WIDEO]

Opublikowano: sob, 12 cze 2021 05:11
Autor: | Zdjęcie: Stopklatka

Porzucili psa pod schroniskiem w Radlinie. Zostali oskarżeni, ale sąd umorzył postępowanie. Teraz sprawą zajmie się Sąd Najwyższy [WIDEO] - Zdjęcie główne

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą podrzucenia psa do schroniska w Radlinie | foto Stopklatka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego kasację od prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w Jarocinie. Chodzi o postanowienie karne wobec kobiety i mężczyzny, którzy włamali się na teren schroniska w Radlinie i podrzucili psa.

Wniosek o kasację od prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w Jarocinie to efekt pisma Zofii Urbaniak, prezes oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami  w Jarocinie. Chodzi o zdarzenie z września 2019. Kamery na terenie schroniska w Radlinie zarejestrowały, jak para podrzuciła psa. Kiedy mężczyźnie nie udało się sforsować bramy, przeskoczył przez ogrodzenie, otworzył bramę od wewnątrz i razem z kobietą weszli do środka. 65-latka wprowadziła psa, po czym para opuściła przytulisko. Na filmie widać było, jak czworonóg bezskutecznie usiłował się wydostać pod bramą. Kierownictwo schroniska zgłosiło sprawę na policję, która ustaliła personalia 65-letniej kobiety z Jarocina i 29-letniego mężczyzny.       
Efektem postępowania był akt oskarżenia, którym objęto zarówno mężczyznę, jak i kobietę. Prokurator postawił im zarzut znęcania się nad psem polegający na jego porzuceniu, jest zagrożone karą do 3 lat pozbawiania wolności.   

    
Sprawa trafiła do sądu w Jarocinie. Ostatecznie sąd warunkowo umorzył postępowanie karne wobec oskarżonych na okres próby wynoszącej odpowiednio 1 rok i 2 lata od daty uprawomocnienia się wyroku. Władze TOZ-u były zbulwersowane postanowieniem sądu.

- Nie rozumiem, jak w takiej sprawie można umorzyć postępowanie. Nie mówię, że mają kogoś zamykać za takie coś, ale sąd ma narzędzia, aby ukarać odpowiednio za taki czyn.(…) Jeżeli będziemy tolerować takie zachowanie, to za chwilę codziennie będziemy mieli kogoś, kto będzie nam podrzucał zwierzęta -  mówił latem ubiegłego roku Maciej Troiński, kierownik schroniska w Radlinie.

Władze TOZ-u zapowiadały, że będą interweniowały w tej sprawie w Prokuraturze Krajowej. Tak też się stało. W ubiegłym tygodniu TOZ otrzymał  pisemną informację, że w dniu 19 maja 2021 Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego kasację od prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w Jarocinie.


 - Mam nadzieję, że ta sprawa wróci do ponownego rozpatrzenia. W życiu potrafię zrezygnować z wielu rzeczy. Nie cofnę się jednak przed pomocą zwierzętom. Jak tylko zdrowie mi pozwoli, zawszę będę walczyła o ich prawa - mówi Zofia Urbaniak.  

            
 Wiceprezes jarocińskiego sądu, który orzekał w sprawie przypomina, że wyrok był doręczony stronom, w tym Towarzystwu Przyjaciół Zwierząt w Jarocinie i nikt nie złożył wniosku o uzasadnienie.

- Jeżeli strona nie zgadza się z treścią wyroku, to wnioskuje o uzasadnienie i po jego sporządzeniu ma prawo wnieść apelację do Sądu Okręgowego w Kaliszu - mówi Tomasz Janiec. - Wydałem wyrok. Gdyby była potrzeba, to próbowałbym go bronić w uzasadnieniu. Nikt z takim wnioskiem nie wystąpił. Zgodzę się z orzeczeniem Sądu Najwyższego, jeżeli wyrok uchyli, to sprawa wróci do jarocińskiego sądu. Wtedy sąd rozpozna sprawę do nowa, ale już w innym składzie - dodaje sędzia. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
      

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -1

  jarock zalogowany

  Moim zdaniem Pani Prezes Zofia swym pismem zrobiła "niedżwiedzią " przysługę psom i kotom , których właściciele okazali się niedojrzałymi ludżmi.

 • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -2

  wio

  Co właściciele schroniska szukają rozgłosu? A może chcą kasy od biednych ludzi co to psa oddali

 • 8 miesięcy temu | ocena +5 / -2

  Katarzyna

  Lepiej podrzucać zwierzęta do schroniska niż wywozić do lasu. Schronisko jest od tego, aby zwierzęta przyjmować. A jak kierownictwo będzie dalej się bezmyślnie zachowywało oskarżając ludzi o podrzucenie psa, to myślę iż coraz więcej będzie bezpańskich psów.

  • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -1

   Wuja Tom

   Lepiej - to nawet nie myśleć o jakimkolwiek "podrzucaniu zwierząt".

 • 8 miesięcy temu | ocena +6 / -2

  Właścicielka

  Nie rozumiem oburzenia schroniska. Przecież oddali psa w "dobre ręce" A schronisko to nie jest przypadkiem od porzuconych psów ? Czy tylko od brania dotacji z Gminy ??

  • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -1

   jarock

   Rozumiem oburzenie schroniska. Nie rozumiem ludzi, którzy traktują zwierzęta jak zabawki.

 • 8 miesięcy temu | ocena +8 / -3

  kisia

  Zamiast się cieszyć, że oddali do schroniska to oni jeszcze ich sądzą - paranoja. Z drugiej strony zauważyłem, ze ostatnio bardziej się dba o czworonogi niż o ludzi - to źle wróży na przyszłosć

 • 8 miesięcy temu | ocena +9 / -3

  obserwator

  NIE ROZUMIEM SCHRONISKO TO W SZERSZYM ROZUMIENIU OKNO ŻYCIA. DZIECKO MOŻNA ZOSTAWIĆ BEZ KONSEKWENCJI PSA NIE. A MOŻE LEPIEJ PRZYWIĄZAĆ DO DRZEWA I PORZUCIĆ BEZ BEZ KAMER W LESIE. SĄ JESZCZE TAKIE LASY. IDIOTYZM!

 • 8 miesięcy temu | ocena +5 / -3

  kowal

  przeczytałem aby nagłówek, oddali psa do schroniska- noi ok o co robić aferę, no chyba że go pobili zaniedbali no ale z drugiej strony to aby pies a nie człowiek, poza tym wiem że istnieją ludzie którzy mają chopla na swoim czworonogu z nimi rozmawiają i wogle płacą ileś tys za operację