Reklama

Reklama

Są pierwsze decyzje dotyczące Wszystkich Świętych i odwiedzin duszpasterskich

Opublikowano: czw, 15 paź 2020 11:43
Autor:

Są pierwsze decyzje dotyczące Wszystkich Świętych i odwiedzin duszpasterskich - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański wydał nowy dekret dotyczący zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa. Reguluje w nich sprawę Wszystkich Świętych, kolędy, jak również przypomina o przestrzeganiu zasad sanitarnych. W diecezji kaliskiej żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

 

 

W dekrecie arcybiskup Stanisław Gądecki apeluje, aby w związku z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę”. Duszpasterze są proszeni, by rozważyć możliwość zrezygnowania z gromadzącej tłumy mszy św. na cmentarzu w dniu 1 listopada, a zamiast tego zaprosili wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach. Zamiast jednej tradycyjnej procesji można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada.

 

Decyzje obejmują też odwiedziny duszpasterskie, czyli tzw. kolędę, która rozpoczyna się zwykle po świętach Bożego Narodzenia. Z uwagi na pandemię w archidiecezji poznańskiej nie odbędzie się ona w dotychczasowej formie. Kapłani mają zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną mszę św., sprawowaną w ich intencji.

 

Zgodnie z wcześniejszym dekretem z 28 maja w Archidiecezji Poznańskiej dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. obejmuje:
- osoby w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym,
- osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.,
- osoby, które czują wielką obawę przed zarażeniem.

W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „strefie czerwonej” arcybiskup Gądecki udzielił dodatkowo ogólnej dyspensy od wspomnianego obowiązku osobom przebywającym w takiej strefie w okresie jej obowiązywania.

 

Metropolita poznański przypomina również, że maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta winni używać:
- wszyscy wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają zwolnienie wynikające z przeciwskazań medycznych,
- pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami (np. podczas zbierania składki czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby),
- służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu,
-  koncelebransi - przynajmniej podczas rozdawania Komunii św. i procesji przez świątynię.

Parafie powinny zaopatrzyć się w dozowniki płynu dezynfekującego, które należy ustawić przy wejściach, lecz nie w kropielnicach, a przy drzwiach wejściowych umieścić przypomnienie o obowiązku stosowania maseczek, jak również mówić o tym w ogłoszeniach.

 

Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę, nawet jeśli wierni wprost nie domagają się tego. Za każdym razem kapłani powinni wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. Jeśli obecny jest jeden szafarz, rozdaje Komunię on najpierw przyjmującym na rękę, a następnie dopiero przyjmujących do ust. Kapłan lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą winien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce, podczas niej mieć nałożoną maseczkę, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce.

 

W przypadku sakramentu pokuty i pojednania nie wolno używać tzw. konfesjonałów zamkniętych (szafowych).   Na kratkach od strony penitenta należy umieścić folie ochronne i wymieniać je przynajmniej raz w tygodniu. W konfesjonałach należy umieścić środek do dezynfekcji z dozownikiem rozpylającym, prosząc penitentów, aby każdy po sobie zdezynfekował folię.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -2

  Pszemo..dziara

  Kasa..kasa...kasa..kasa..kasa..kasa.........a zbawiony będziesz

 • rok temu | ocena +0 / -0

  .

  a Twój żal nie interesuje mnie i nie jest mi do niczego potrzebny

 • rok temu | ocena +1 / -2

  Katoliczka

  Wstyd katolicy . Nie wierzcie w zycie po smierci ..... wasza decyzja . Ale zeby nie bylo placzu i zgrzytania zebow w odpowiednim czasie . Jak czytam te komentarze to naprawde zal mi co niektorych .

 • rok temu | ocena +16 / -3

  lob

  A ja wam powiadam że Pan Bóg ********** sprawiedliwych wszędzie nawet jak pomodlą się w domu,i nie potrzeba do tego żadnej dyspensy ani mszy.