Reklama

„Rozwój” na kredyt. Gmina wyemituje 45 mln obligacji

Opublikowano:
Autor:

„Rozwój” na kredyt. Gmina wyemituje 45 mln obligacji  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zaskakująca decyzja władz Jarocina. W programie kolejnej sesji rady miejskiej jest uchwała dotycząca emisji potężnych obligacji komunalnych. Burmistrz planuje, że w ciągu trzech najbliższych lat gmina wyda papiery dłużne na kwotę 45 milionów złotych. Takiej dużej emisji nie było jeszcze w odrodzonym samorządzie.

- Emisja obligacji ma na celu pozyskanie środków pieniężnych na pokrycie deficytu budżetowego wynikającego z planowanych do realizacji zadań inwestycyjnych w latach 2015-2017, a także spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań – napisał w uzasadnieniu uchwały burmistrz Adam Pawlicki. Obligacje komunalne w swej istocie spełniają funkcję kredytu, jednak są dla gminy bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy. Instrument ten daje możliwość określenia takich terminów wykupu (spłaty kapitału), które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu.

Zważając na układ sił w radzie emisja papierów wydaje się przesądzona. Spłata ma się rozpocząć w 2019 roku. Jednak już w roku 2017 gmina osiągnie poziom zadłużenia sięgający 63 procent dochodów. Od kilku lat nie liczy jednak ta wielkość zobowiązań, ale tzw. wskaźnik zadłużenia, wyliczany indywidualnie dla każdego samorządu. Decyzja o emisji papierów jest oceniana różnie – od bardzo odważnej, do niezwykle ryzykownej. – Warto zauważyć, że spłata ma się rozpocząć dopiero na końcu kadencji - wskazuje jeden z naszych rozmówców. Burmistrz nie ukrywa, że pozyskane w ten sposób środki są „niezbędne dla dalszego rozwoju gminy.”

Co o pomyśle sądzą radni, specjaliści od samorządowych finansów? Czy emisja wywoła dyskusję na komisji i sesji rady? Będziemy informowali na bieżąco.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE