Reklama lokalna
reklama

Rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Jutro Środa Popielcowa z posypaniem głów popiołem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJutro w Kościele katolickim przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym dniu posypuje się głowy wiernych popiołem na znak pokuty i nawrócenia. Zobacz, gdzie i o której odbędą się msze św. w jarocińskich kościołach.
reklama

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli duchowego przygotowania do najważniejszych w chrześcijaństwie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jest jednym z dwóch dni, obok Wielkiego Piątku, podczas których katolików obowiązuje post ścisły - ilościowy i jakościowy. Oznacza to wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a także ograniczenie się do trzech posiłków w ciągu dnia (w tym jeden do syta). Do niespożywania mięsa zobowiązane są osoby, które ukończyły 14. rok życia. Post ścisły obowiązuje wszystkich od 18. do 60. roku życia.

W tym dniu na mszach św. posypuje się głowy popiołem - na znak pokuty - pochodzącym ze spalonych gałązek z ubiegłorocznej Niedzieli Palmowej. Przypada dokładnie na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Jest więc świętem ruchomym, które może wypaść między 5 lutego a 10 marca. 

reklama

Czas Wielkiego Postu ma być okazją do nawrócenia, czyli zerwania z grzechem i odwrócenia się od zła. W lepszym przeżyciu czasu pokuty mają pomóc m.in. modlitwa, post i jałmużna, a także rekolekcje głoszone w parafiach. Szczególną uwagę Kościół zwraca na udział w nabożeństwach wielkopostnych: piątkowej Drodze Krzyżowej i niedzielnych Gorzkich Żalach. Również biskup kaliski Damian Bryl wystosował do diecezjan list, w którym przypomina o najważniejszych kwestiach związanych z okresem wielkopostnym. Zwraca uwagę m.in. na fakt, że nie można uzyskać dyspensy na Środę Popielcową oraz Wielki Piątek, a od udziału w zabawach należy się każdego dnia w czasie trwania Wielkiego Postu. Podkreśla również ważność jałmużny oraz Komunii św. wielkanocnej.  

reklama

 

Msze św. w Środę Popielcową w jarocińskich parafiach:
św. Antoniego Padewskiego - msze św. o godz. 6.30, 8.00, 10.00, 17.00, 18.30
św. Marcin - msze św. o godz. 6.30, 8.00, 9.00 w kościele św. Marcina oraz 15.30, 17.00 i 18.30 w kościele św. Jerzego
Chrystusa Króla - msze św. o godz. 6.45, 8.00, 9.30, 17.30 i 18.30
Matki Bożej Fatimskiej - msze św. o godz. 8.00, 18.00
 
Nabożeństwa wielkopostne w jarocińskich parafiach:
św. Antoniego Padewskiego - nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątki po mszy o godz. 6.30, 17.00 (dzieci) i 18.00 (dorośli), Gorzkie Żale w niedziele o godz. 16.00
Chrystusa Króla - Droga Krzyżowa po mszy św. o godz. 7.00, 17.00 (dla dzieci) i 18.00 (dla dorosłych), nabożeństwo „Gorzkich Żali” w niedzielę o godz. 16.45, następnie msza św. o godz. 17.30 (we wszystkie niedziele Wielkiego Postu nie będzie mszy św. o godz. 18.30)
Matki Bożej Fatimskiej - Droga Krzyżowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych w każdy piątek po mszy św. wieczornej o godz. 18.00, nabożeństwo „Gorzkich Żali” w niedziele o godz. 15.30, a po nim msza św.
św. Marcin - Droga Krzyżowa o godz. 15.00 w krużgankach kościoła św. Marcina, o godz. 18.00 w kościele św. Jerzego ,"Gorzkie Żale" w niedzielę o godz. 18.00 (kościół św. Jerzego) 

reklama

 

WSKAZANIA PASTERSKIE DOTYCZĄCE PRZEPISÓW POKUTNYCH W ZWIĄZKU Z WIELKIM POSTEM 2023 r.

„Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy” (Dz 3,19-21). Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, na podstawie prawa Bożego zobowiązani są czynić pokutę. Żeby jednak – przez wspólne zachowanie pokuty – złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, podczas których wierni powinni przeznaczać więcej czasu na modlitwę, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość (por. kan. 1249 KPK). Dniami pokuty w Kościele powszechnym są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu (por. kan. 1250 KPK).

Mając na uwadze powyższe normy, polecam, aby w Diecezji Kaliskiej przestrzegano następujących zasad:

I. PRZEPISY POSTNE

A. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły

Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w następujące dni:

a) we wszystkie piątki całego roku,

b) w Środę Popielcową.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość.

Wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w następujące dni:

a) w Środę Popielcową,

b) w Wielki Piątek.

Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.

Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.

4. Dla słusznej przyczyny proboszcz/administrator może udzielić w pojedynczym przypadku - poszczególnym wiernym, poszczególnym rodzinom lub wspólnotom wiernych - dyspensy od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych, z wyjątkiem:

a) Środy Popielcowej,

b) Wielkiego Piątku.

Proboszcz winien jednak nałożyć na korzystających z dyspensy obowiązek modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz złożenia ofiary do skarbony z napisem „Jałmużna postna”, względnie częstszego spełniania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. Z dyspensy udzielonej przez jakiegokolwiek proboszcza Diecezji Kaliskiej mogą korzystać wierni Diecezji Kaliskiej wszędzie, gdziekolwiek się znajdują, a także wszyscy inni wierni przebywający na terenie Diecezji Kaliskiej.

Tej samej władzy dyspensowania udzielam wszystkim spowiednikom przy sprawowaniu Sakramentu Pokuty. Prośbę o dyspensę – w formie pisemnej – można także kierować do Kurii Diecezjalnej. Przed posiłkiem należy poinformować zainteresowanych o udzielonej dyspensie.

B. Powstrzymywanie się od zabaw

Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i wolności serca (zob. KKK 2043). Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.

II. CZAS KOMUNII ŚWIĘTEJ WIELKANOCNEJ

Czas Komunii wielkanocnej, obejmuje okres od Środy Popielcowej, tj. od dnia 22 lutego 2023 r. do uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, tj. do dnia 8 czerwca 2023 r. Przyjęcie Komunii św. z okazji Wielkanocy w naznaczonym terminie należy do podstawowych obowiązków katolika. Zachęcam gorąco Diecezjan, aby z żywą wiarą i żarliwą skruchą przystąpili do Sakramentu Pojednania i duchowo odnowieni przyjęli Chrystusa w Komunii Świętej.

III. JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA

Każdy wierny - w miarę swoich możliwości - zobowiązany jest do troski o potrzebujących. Jedną z jej form jest jałmużna. Ofiary na jałmużnę składane do puszek wystawionych w Wielkim Poście, przekazywane będą przez Caritas Diecezji Kaliskiej potrzebującym. Serdecznie dziękuję za zrozumienie tych potrzeb i za składane ofiary.

+ Damian Bryl

Biskup Kaliski

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama