500 plus to wdrożony w 2016 roku sztandarowy program rządu Prawa i Sprawiedliwości. W pierwszych latach o świadczenie można było starać się na drugie i kolejne dzieci. Natomiast, od 2019 roku 500 plus przysługuje także na pierwszą pociechę w rodzinie.
Z końcem maja upłynął okres zasiłkowy. To oznacza, że rodzice, którzy nadal chcą otrzymywać 500 plus, muszą złożyć nowy wniosek - i to na każde dziecko.
Rodzice z gminy Żerków skarżą się na opóźnienia w wypłacie 500 plus. Jak sprawę tłumaczą urzędnicy?
- Zawsze 500 plus mieliśmy wypłacane 15. danego miesiąca. Zawsze rano pieniądze były na koncie. Dzisiaj ich nie mamy i wszystko wskazuje na to, że nie dostaniemy tych pieniędzy. Dzwoniłam do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żerkowie i dowiedziałam się, że jest nowy okres zasiłkowy. Panie nie zdążyły wprowadzić wniosków do systemu. Pieniędzy nie otrzymamy dzisiaj. Zostaną nam wypłacone dopiero pod koniec miesiąca. Nikt nie powiadomił nas o zmianie terminu - mówi matka dwójki dzieci.
- Żyjemy z miesiąca na miesiąc. Niektórzy zostali bez środków do życia - bulwersuje się kolejna matka. Jest rozżalona, że Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żerkowie nie poinformował, że w tym miesiącu świadczenia będą wypłacone w późniejszym terminie.
Rodzice z gminy Żerków skarżą się na opóźnienia w wypłacie 500 plus. Jak sprawę tłumaczą urzędnicy?
Jak sprawę tłumaczy Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żerkowie?
- Rozpoczynamy nowy okres zasiłkowy i nie jesteśmy w stanie wprowadzić wszystkich wniosków do programu. Lista będzie sporządzona częściowo. Od daty złożenia wniosku zależy kwestia wprowadzenia danych do programu - wyjaśnia Czesława Grodzka, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żerkowie.
Rodzice z gminy Żerków skarżą się na opóźnienia w wypłacie 500 plus. Jak sprawę tłumaczą urzędnicy?
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na kolejny okres są przyjmowane od 1 kwietnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną – od 1 lutego danego roku. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na kolejny okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 30 kwietnia danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje do dnia 30 czerwca tego roku.
Liczba wniosków złożonych od 1 lutego na okres zasiłkowy 2021/2022 w gminie Żerków wynosi 1.091.
- Na złożone wnioski udzielono 992 informacji bezpośrednio osobom zainteresowanym - wnioskodawcom, czyli o podstawie prawnej, warunkach przyznania oraz sposobie realizacji świadczenia wychowawczego tj. co miesięcznej wypłacie świadczenie od dnia 15 do końca danego miesiąca. W związku z tym nie było potrzeby umieszczania informacji o sposobie wypłaty świadczeń na stronie internetowej gminy.
Trwają czynności sprawdzające w celu przygotowania w dniu jutrzejszym wypłaty świadczeń za miesiąc czerwiec 2021 r. Dotyczy to wniosków złożonych do końca kwietnia br. na nowy okres zasiłkowy, czyli 1.006 wniosków – informuje kierownik.
Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022 r..
W gminie Żerków w miesiącu maju 2021 r. na stary okres zasiłkowy 2020/2021 wypłacono świadczenie wychowawcze 1.112 rodzinom dla 1.862 dzieci na kwotę 920.577 zł.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.