Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest jednym z największych i najważniejszych wydarzeń gospodarczo-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Osoby o decydującym wpływie na losy Polski, Europy i świata na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
Wydarzenie organizowane jest od 1992 roku i za każdym razem staje się gospodarczym i politycznym centrum wydarzeń. Wszystko to dzięki Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, która we współpracy z Miastem Karpacz i województwem dolnośląskim organizuje to wyjątkowe przedsięwzięcie.Forum to platforma do prowadzenia dialogu i miejsce, w którym spotykają się osoby o decydującym wpływie na losy Polski, Europy i świata. I to właśnie międzynarodowy charakter jest kluczowy dla tego przedsięwzięcia.
Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu dyskutuje się nie tylko o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.
Tradycyjnie wręczane są różnego rodzaju nagrody i tytuły, między innymi Człowieka Roku. W tym roku - za rok 2023, ten tytuł został przyznany Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, wicepremierowi, ministrowi obrony narodowej.
ZOBACZ WIDEO. Dalsza część artykułu pod filmem ↓
Katarzyna Figura i Robert Korzeniowski na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
Tegoroczna - XXXIII edycja Forum Ekonomicznego, która odbyła się w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu, trwała trzy dni i zakończyła się w miniony czwartek. Odbywała się pod hasłem „Czas nowych liderów: razem kształtując przyszłość”.Składało się na nią 500 debat, w których wzięło udział łącznie 6.000 uczestników z całego świata. Były sesje plenarne, prezentacje, rozmowy czy spotkania autorskie. W programie znalazło się także szereg rozmów dotyczących sytuacji za naszą wschodnią granicą.
W Karpaczu pojawili się między innymi wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier Krzysztof Gawkowski, Nicole Alexander, była szefowa marketingu globalnego w Meta (Facebook) czy fotoreporter Ron Haviv, który zasłynął relacjami zdjęciowymi z miejsc popełniania zbrodni wojennych.
Nie zabrakło również postaci polskiego showbiznesu. Prelegentką jednej z debat była na przykład aktorka Katarzyna Figura. Pojawił się także olimpijczyk Robert Korzeniowski. Oprócz nich przybyli politycy, prezesi, biznesmeni oraz naukowcy.
Prezes Południowej Oficyny Wydawniczej w Jarocinie prelegentem na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli Ziemi Jarocińskiej. Do Karpacza pojechali miedzy innymi: poseł Lidia Czechak, starosta Mariusz Stolecki i jego zastępczyni Katarzyna Szymkowiak.
- Staram się co roku być na forum w Karpaczu. Tym razem było ponad 500 paneli, 6 tysięcy gości, szkolenia, konferencje, każdy mógł znaleźć coś dla siebie, można było poznać wiele ciekawych osób i nawiązać z nimi współpracę. W tym roku dużo mówiono o sztucznej inteligencji i zmianach, które mają nastąpić w służbie zdrowia. Forum to cenne miejsce informacji i spotkań wielu samorządowców, posłów i przedstawicieli biznesu - uważa Lidia Czechak.
W Karpaczu był również prezes Południowej Oficyny Wydawniczej w Jarocinie, szef Stowarzyszenia Mediów Lokalnych - prasy lokalnej i portali internetowych - Piotr Piotrowicz, którego zaproszono, jako jednego z prelegentów panelu poświęconego mediom, a dokładnie przyszłości zawodu dziennikarskiego.
- Dyskutowaliśmy i zastanawialiśmy się nad perspektywami tej profesji. Byłem w gronie prelegentów z różnych krajów, między innymi z Rumunii i Ukrainy. W związku z trwającą wojną za naszą wschodnią granicą, wystąpienie tego ostatniego poruszyło bardzo ciekawy aspekt zawodu dziennikarza, a mianowicie zachowanie w obliczu wojny. Zachowanie standardów dziennikarskich w tych okolicznościach, czyli oddanie prawdy, może bowiem pociągnąć za sobą śmierć, czasem wielu osób. I dziennikarz staje przed wyborem, którego tak naprawdę nie ma. To bardzo trudna i ważna kwestia, o której należy rozmawiać - zaznacza Piotr Piotrowicz.
I dodaje:
- W swojej pracy dziennikarze stają przed wieloma dylematami. Tego typu problemów nie mają wszyscy ci, którzy udają dziennikarzy w internecie, którym się wydaje, że pisać można wszystko i zawód dziennikarza nie jest do niczego potrzebny.
W dyskusji o przyszłości zawodu dziennikarskiego przypomniane zostały trzy filary tej profesji: etyka, niezależność i misja. Poruszono też bardzo aktualny temat, czyli udział sztucznej inteligencji w pracy nad treściami.
PRZECZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.