Reklama

Prokuratorskie śledztwo w sprawie rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Jarocińscy policjanci przesłuchiwali uchodźców

Opublikowano: czw, 10 mar 2022 16:06
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocińscy policjanci przesłuchiwali uchodźców z Ukrainy, ponieważ nasza Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina.

Reklama

Jarocin pomaga Ukrainie. Dwa tygodnie temu Rosja zaatakowała Ukrainę. Do Polski masowo napływają uchodźcy. Barbarzyństwo okupanta przybiera na sile. Kilka dni po agresji Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie, aby polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina (…) 

- Prokurator Dariusz Barski obejmie bezpośredni nadzór nad wszystkimi działaniami związanymi ze współpracą z ukraińskimi organami ścigania w tym śledztwie, a także koordynację powiązanych działań z prokuraturami państw sojuszniczych - podkreślił na konferencji prasowej minister sprawiedliwości. Śledztwo prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. „Postępowanie obejmuje swoim zakresem również działania władz Republiki Białorusi udostępniających terytorium tego państwa dla dokonywania aktów agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie” - czytamy w komunikacie prasowym.

Jarocińscy policjanci przesłuchiwali uchodźców     

Na terenie powiatu jarocińskiego najwięcej uchodźców jest w Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym. To właśnie tam jarocińscy policjanci wykonywali czynności na zlecenie prokuratury i przesłuchiwali osoby uciekające przed wojną z Ukrainy. Prokuratura Krajowa apeluje do świadków przestępstw popełnianych w trakcie napaści, aby zgłaszali się do polskich organów ścigania w celu złożenia zeznań. Zgłoszenia takie mogą być dokonane za pośrednictwem całodobowej infolinii obsługiwanej w języku ukraińskim pod numerem telefonu +48 664 974 934.

„Operatorzy infolinii udzielą pokrzywdzonym szczegółowej instrukcji, w jaki sposób mogą zgłosić się na zeznania, a także jak przekazać nośniki z dowodami popełnianych przestępstw. Prokuratura zapewnia, że w przypadku materiałów dowodowych zapisanych na nośnikach cyfrowych będą one skopiowane, zaś sprzęt (np. smartfony) zostanie niezwłocznie oddany osobie składającej zeznania” - czytamy w komunikacie prasowym PK.

Śledczy podkreślają, że w przypadku braku możliwości osobistego stawienia się świadka, prokuratorzy lub wykonujący w śledztwie czynności funkcjonariusze dokonają przesłuchania w miejscu dogodnym dla uchodźcy. Jak informuje prokuratura, celem toczącego się śledztwa jest spowodowanie, aby można było w przyszłości pociągnąć do odpowiedzialności karnej decydentów, jak i konkretnych sprawców zbrodni na Ukrainie. Postępowanie ma charakter pomocniczy w stosunku do wiodącego postępowania międzynarodowego prowadzonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.Wiele osób, które przebywają w Żerkowie może być świadkami agresji Rosji na Ukrainę. - To było straszne, jak się zaczęło. Obudziliśmy się, jak coś wybuchło. Wyły syreny. Musieliśmy uciekać  - mówiła „Gazecie” jedna z emigrantek.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy