Galeria „Żerków” miała być sposobem na zagospodarowanie i uratowanie kościoła ewangelickiego w Żerkowie. Odbywały się tam koncerty oraz inicjatywy artystyczne. Dlaczego teraz stoi pusty i nic się tam nie dzieje?
- Dawno się tutaj nic nie działo, kościółek stoi i niszczeje - mówi przechodząca mieszkanka Żerkowa. - Według mnie ostatnia impreza tutaj się odbyła około 10 lat temu - dodaje. Ewangelicki kościół jest zamknięty, nie można również wejść na teren przykościelny, który jest zaniedbany i zarośnięty. Górnych okien w lewej nawie nie ma, a elewacja zewnętrzna zaczyna odpadać.
Darowizna za kulturę i remont
Świątynia wpisana jest do rejestru zabytków. Po wojnie należała do gminy Żerków. 9 listopada 2001 roku za czasów burmistrza Janusza Jajczyka, została przekazana w akcie darowizny Włodzimierzowi i Barbarze Sypniewskim pochodzącym z Rychwała. Zgodę na podpisanie umowy wyraziła ówczesna rada miejska.
W akcie notarialnym Sypniewscy zobowiązali się przeznaczyć kościółek na prywatne muzeum, galerię bądź ośrodek sztuki, a przede wszystkim przeprowadzać stosowne remonty pod nadzorem konserwatora zabytków. Włodzimierz Sypniewski jest znanym artystą i założycielem „Grupy Żerków” oraz Stowarzyszenia Niezależna Formacja Kulturalna „Grupa Żerków”.
Działalność kulturalna wspomnianej grupy oraz późniejszej organizacji obejmowała Rychwał i Śmiełów oraz Żerków, gdzie w dawnej świątyni założono Galerię „Żerków”. To tutaj miały się odbywać koncerty, wystawy, wernisaże, przedstawienia teatralne oraz projekcje filmów.
Nikt nie interesuje się świątynią
Na stronie internetowej stowarzyszenia czytamy, że wstępny remont obiektu przeprowadzono w 2008 i polegał on na „odrestaurowaniu” okien, założeniu elektryczności, oczyszczeniu murów wewnętrznych i stolarki. Wiosną 2009 roku przeprowadzono kolejną część prac konserwatorskich, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez pracowników Ochrony Zabytków w Poznaniu i urzędników gminnych. Wtedy to ustalono też dalszy kierunek i zakres remontów.
Do początku dekady w kościółku odbywały się różne imprezy kulturalne. Najbardziej znanym był kilkudniowy Festiwal Kultury Niezależnej „Free Feel Days”. Upamiętniał jarocińską artystkę, Felicję Pawlicką, która zginęła w tragicznym wypadku samochodowym w 2010 roku. Druga, a zarazem ostatnia, edycja odbyła się w 2012 roku. Wydaje się, że po niej świątynia opustoszała. Nikt od tego czasu nie interesował budynkiem.
- My nie mamy prawa tam wchodzić i przeprowadzać kontroli, bo to jest własność prywatna - wyjaśnia burmistrz Michał Surma. - Jeżeli chodzi o stan techniczny budynku, to należy do nadzoru budowlanego, a w tym przypadku również i do konserwatora zabytków - dodaje. Udało nam się skontaktować z właścicielem nieruchomości, który obiecał nam wkrótce wyjaśnić obecną sytuację kościółka. Do zakończeni tego wydania nie odpowiedział na pytania.
Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. W tym wypadku ogranicza nas czas, darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym darujący dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Za rażąco niewdzięczne zachowanie uznaje się działanie lub zaniechanie (nieczynienie) skierowane bezpośrednio lub pośrednio przeciwko darczyńcy, które jest wysoce niewłaściwe i krzywdzące darczyńcę. Ani sama umowa darowizny zawarta w tym przypadku między gminą a obdarowanymi osobami, ani przepisy prawa nie przewidują skutków w postaci kar umownych za niewykonanie zobowiązań zawartych w umowie. Chodzi o zaniechanie prowadzenia działalności kulturalnej. Zachowanie obdarowanych można spróbować zakwalifikować jako rażącą niewdzięczność i na tej podstawie złożyć oświadczenie o odwołaniu darowizny. Kłopot polega jednak na określeniu terminu, w którym gmina dowiedziała się o niewdzięczności obdarowanych, co będzie kluczowe dla oceny zachowania rocznego terminu, a więc skuteczności odwołania darowizny. Można było zawrzeć inną formę umowy, np. o długoterminową dzierżawę, ze zwolnieniem z obowiązku zapłaty czynszu w zamian za wykonanie konkretnych prac. Darowizna oznacza definitywne przeniesienie własności i pozbawia dotychczasowego właściciela jego praw - mówi Anna Konrady, prawnik z Kancelarii Kacprzak, Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni z Poznania
[AKTUALIZACJA - 17 listopada 2019]
Z informacji otrzymanych od naszych czytelników wynika, że teren wokół kościoła ewangelickiego w Żerkowie został częściowo uporządkowany. Czekamy na oświadczenie włąściciela.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.