Przekraczanie dozwolonej prędkości to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce.
Przekraczanie prędkości przez kierowców wciąż poważnym problemem na polskich drogach
Mimo systematycznych działań policji oraz kampanii edukacyjnych, wielu kierowców wciąż ignoruje obowiązujące ograniczenia. Dane wskazują, że nadmierna prędkość odpowiada za blisko jedną trzecią wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych w kraju. Według raportu Komendy Głównej Policji za 2024 rok, przekroczenie dopuszczalnej prędkości było przyczyną 5.432 wypadków drogowych, w których zginęło 672 osoby, a ponad 6.000 zostało rannych.Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, gdy kierowcy rozpędzają się w obszarze zabudowanym, gdzie piesi i rowerzyści są najbardziej narażeni. Eksperci przypominają, że dostosowanie prędkości do warunków drogowych to podstawowy obowiązek każdego uczestnika ruchu. Wskazują, że walka z nadmierną prędkością to proces długofalowy, wymagający współpracy służb, samorządów i samych kierowców. Tylko wspólnymi siłami można zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach i zmniejszyć liczbę ofiar wypadków.
28-latek na trzy miesiące stracił prawo jazdy
Jarocińscy policjanci codziennie czuwają nad bezpieczeństwem na drogach powiatu. Rzecznik prasowa policji podała informację o kolejnym nieodpowiedzialnym kierowcy. W środę rano na na ul. Poznańskiej w Cielczy wpadł 28-letni kierowca mazdy.
- Kierując mazdą, nie zważając na ograniczenia, rozpędził się swoim autem do prędkości 123 km/h. Oznacza to, że dozwoloną w obszarze zabudowanym prędkość, wynoszącą 50 km/h, przekroczył o 73 km – informuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 2.500 zł, 15 punktami karanymi. Na trzy miesiące stracił prawo jazdy.
W ubiegłym roku jarocińscy policjanci za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h prawo jazdy na 3 miesiące zatrzymali 24 kierowcom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.