Reklama

Reklama

Pojemniki na nakrętki wyrastają jak grzyby po deszczu. Zobacz, gdzie można wrzucić plastikowe zakrętki

Opublikowano: ndz, 28 lut 2021 13:57
Autor: | Zdjęcie: Szkoła podstawowa w Potarzycy

Pojemniki na nakrętki wyrastają jak grzyby po deszczu. Zobacz, gdzie można wrzucić plastikowe zakrętki - Zdjęcie główne

Kolejny pojemnik na nakrętki stanął na terenie gminy Jarocin | foto Szkoła podstawowa w Potarzycy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do niedawna akcje zbierania nakrętek to była domena szkół i przedszkoli. Akcje prowadzone były z myślą o fundacjach, ale i konkretnych dzieciach potrzebujących pomocy. Teraz w kilku miejscach można wrzucić do specjalnych pojemników. Mieszkańcy uważają, że powinny one stanąć w każdej miejscowości, a nawet na każdym osiedlu.

Reklama

Cena za kilogram zakrętek może kształtować się bardzo różnie, zazwyczaj może to być w przedziale od 40 do 80 groszy. Średnio na 1 kg zakrętek potrzeba 425 sztuk tych najpopularniejszych, np. po wodzie mineralnej i powszechnie znanych napojach gazowanych.

 

Zakrętki, zwane też nakrętkami, zajmują mało miejsca i przy dużych, zorganizowanych zbiórkach łatwiej mniejszym kosztem je magazynować. Zbierać można wszystkie te, które z plastiku m.in. od butelek, kartoników, a nawet te opakowania, które znajdujemy w jajkach od Kinder Niespodzianki. Kosz w kształcie serca przeznaczony jest na wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach. W koszu-sercu zostawić możemy również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów, a jeśli mają one np. tekturowe uszczelki - trzeba je usunąć przed przed wyrzuceniem.

Te, które zostały uzbierane w koszu pod Urzędem Miejskim, zostały przekazane na wsparcie rehabilitacji Tosi Forszpaniak z Witaszyc.  Dziewczynka urodziła się 8 lat temu z 0 punktów APGAR i bez oznak życia. Jeszcze będąc w szpitalu przeszła 5 operacji i kilka reanimacji. Skutkiem tego jest Mózgowe Porażenie Dziecięce, wodogłowie, zanik nerwu wzrokowego i wiele innych schorzeń. Dziewczynka od urodzenia jest systematycznie rehabilitowana i jest pod stałą opieką specjalistów. Tylko systematyczna rehabilitacja uchroni Tosię od przykurczy i innych dysfunkcji fizycznych a co za tym idzie życia w ciągłym bólu.

Pojemniki znajdują się m.in. w Jarocinie (za urzędem przy ul. Niepodległości), przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 i Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie, w Cielczy, Potarzycy, Górze, Zalesiu, Klęce. Mieszkańcy uważają, że powinny one stanąć w każdej miejscowości, a nawet na każdym osiedlu. 

 

Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce od kilku lat. To akcje charytatywno-ekologiczne, do których może włączyć się każdy. Zbiórka nakrętek organizowana jest najczęściej w szczytnych celach. Przykładem może być zakup wózka inwalidzkiego, zakup fotelika terapeutycznego, czy sfinansowanie kosztownej rehabilitacji lub leczenia. Każdy powód jest dobry, aby zbierać nakrętki i przekazywać je na cele charytatywne.

 

Oprócz realnej pomocy, np. osobom z niepełnosprawnością w zakupie wózka czy sfinansowaniu zajęć rehabilitacyjnych, zbieranie nakrętek ma także ważny wymiar ekologiczny. Dzięki temu możemy uczyć dzieci segregacji odpadów, mamy wpływ na mniejszą ilość śmieci na wysypiskach. Zmniejsza się też zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania plastików, na rzecz wykorzystania surowców wtórnych z odpadów.

Zakrętki przetwarzane są na granulat, z którego mogą powstać np. kolejne zakrętki, torby, doniczki, obudowy do komputerów, opakowania, łopaty do śniegu i wiele innych użytecznych przedmiotów.

W Polsce ideę zbierania nakrętek rozpropagowali studenci Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, którzy chcieli pomóc znajomemu. Ta jednorazowa chęć pomocy przerodziła się w akcję, która ogarnęła całą Polskę. W 2006 r. zebrali oni ponad 8 ton zakrętek i kupili za nie wózek dla czteroletniej Zuzi.

Tak powstała ogólnopolska inicjatywa „Zakretki.info – pomagamy nie tylko przyrodzie”. Powstała Fundacja Bez Tajemnic, która opiera się wyłącznie na pracy wolontarystycznej koordynatorów akcji zbierania nakrętek w całej Polsce. Fundacja pomogła w ramach programu Zakretki.info 27 osobom w zakupie wózka, generując środki na ten cel ze zbiórek nakrętek.

Z kolei Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Nakrętki” pierwszą zbiórkę przeprowadziła w 2009 r. Pomogła siódemce dzieci, kupując sprzęt za ponad 80 tys. zł. i zbierając ponad 100 ton nakrętek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -0

    Jarocinianka

    Mogę udostępnić fajne miejsce przy głównej ulicy w Jarocinie na pojemnik .

  • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    jarock

    Warto pomagać !