Reklama

Podwyżki czynszów w jarocińskiej spółdzielni mieszkaniowej i JTBS-ie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. B. Nawrocki

Podwyżki czynszów w jarocińskiej spółdzielni mieszkaniowej i JTBS-ie - Zdjęcie główne

Podwyżki czynszów w jarocińskiej spółdzielni mieszkaniowej i JTBS-ie | foto Fot. B. Nawrocki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podwyżki czynszów w jarocińskiej spółdzielni mieszkaniowej i JTBS-ie

Reklama

Podwyżki czynszów w Jarocinie. „Sytuacja jest dynamiczna”

Tak jest również w przypadku największych administratorów na naszym terenie - Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Jarocinie oraz Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

- Sytuacja jest dynamiczna - mówi Paweł Niewiadomski, prezes spółdzielni mieszkaniowej. - Byliśmy zmuszeni wprowadzić podwyżki czynszu. Będą podwyżki opłat za ogrzewanie, tylko nie wiadomo jeszcze jakie - przyznaje.  

W podobnej sytuacji jest JTBS. Głównymi przychodami gminnej spółki są wpływy z płaconego przez najemców czynszu. 

- Analiza pokazała, że jeśli chcielibyśmy doprowadzić do całkowitego zbilansowania kosztów w drugim półroczu, to stawki czynszu musiałyby wzrosnąć o 45%, a średnia stawka wynieść około 17,50 zł za metr kwadratowy - mówi prezes Jerzy Wolski. 

Jakiej wielkości podwyżki zostały ostatecznie wprowadzone przez tych dwóch zarządców budynków wielorodzinnych w gminie Jarocin, jak ich szefowie uzasadniają skalę wzrostu opłat i co może jeszcze czekać lokatorów - o tym piszemy PONIŻEJ.  

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Jarocinie. Podwyżka czynszów od października

Poza kosztami ogrzewania, które mają wzrosnąć, spółdzielnia od 1 października wprowadza podwyżkę czynszów w swoich budynkach. Opłaty z tego tytułu wzrosną o 12,82%. Lokatorzy już zostali o tym powiadomieni.      

- Będą podwyżki, jeśli chodzi o ogrzewanie, tylko nie wiadomo jeszcze jakie. Nasz dostawca ciepła spółka Veolia złożyła do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zatwierdzenie nowych taryf. Dotyczy to kotłowni opalanych gazem ziemnym przy ulicy Kasprzaka i na osiedlu Kasztanowa. Ogólnie gaz drożeje o 100% - informuje Paweł Niewiadomski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Jarocinie.

Jaka będzie taryfa, którą zatwierdzi URE, jeszcze nie wiadomo. Prawdopodobnie wejdzie ona od 1 października.  

Paweł Niewiadomski podkreśla jednak, że to się nie przekłada na opłaty dla mieszkańców.

- Jest coś takiego, jak projekt ustawy, która reguluje koszty ogrzewania dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Tam jest podana średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą. To oznacza, że różnicę między zatwierdzoną taryfą a średnią ceną wytwarzania ciepła podaną w ustawie, będzie dopłacał wytwórcy ciepła budżet państwa - tłumaczy szef spółdzielni.

Dodaje jednak:

- Nie wiadomo, czy ta ustawa w takim kształcie wejdzie w życie, bo proces legislacyjny się jeszcze nie zakończył. To nie oznacza, że nie będzie podwyżek. Mogą tylko zostać złagodzone.

Podwyżki czynszów w Jarocinie. „Żyjemy w napięciu i nie wiemy, co robić”

Część budynków spółdzielni mieszkaniowej jest zasilana w ciepło z kotłowni opalanej miałem przy ulicy Węglowej.

- Jeśli chodzi o ten rodzaj paliwa, to z mojej wiedzy wynika, że w tym roku zmian taryfowych nie będzie. Co nie wyklucza, że nie będzie podwyżki po nowym roku - uważa szef spółdzielni.

Prezes Niewiadomski przyznaje, że czas nie jest łatwy.

- Żyjemy w napięciu i nie wiemy, co robić. Zgodnie z przepisami musimy zawiadomić naszych mieszkańców o podwyżce niezależnej od nas do końca miesiąca poprzedzającego ten, od którego ma obowiązywać podwyżka. Dlatego każdy dzień ma dla nas znaczenie, bo my obliczamy zaliczki dla każdego mieszkania indywidualnie. To wymaga czasu.

Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego też wprowadza podwyżkę czynszów

Opłaty dla lokatorów JTBS-u mają wzrosnąć o 15%, choć prezes spółki przyznaje, że jeśli podwyżka miałaby zrekompensować skalę wzrostu kosztów, to musiałaby wynieść 45%.

- Teraz dopiero widzimy, jak procentują podjęte przez nas wcześniej decyzje, które teraz powodują oszczędności dla spółki i dla mieszkańców. To przede wszystkim prowadzona konsekwentnie modernizacja budynków, wymiana instalacji i sposobów ogrzewania, termomodernizacja oraz panele fotowoltaiczne montowane tam, gdzie jest to możliwe. Rocznie przeznaczaliśmy na te inwestycje około 2 mln zł. Ale dzięki temu, koszty utrzymania są niższe - podkreśla Jerzy Wolski, prezes JTBS-u.

Spółka podlega jednak prawom rynku i dotykają ją wszystkie wzrosty cen - od materiałów budowlanych po opłaty za energię, paliwo czy wzrost płacy minimalnej. W przypadku JTBS-u duże znaczenie ma także wzrost inflacji i stóp procentowych, ponieważ spółka zaciągnęła kredyty na budowę nowych mieszkań czynszowych na terenie gminy Jarocin.

- Jedynymi przychodami, jakie uzyskujemy są te z najmu mieszkań. Teraz proporcje między ciągle rosnącymi kosztami a tymi przychodami zupełnie się zmieniły. Dlatego zmuszeni byliśmy wprowadzić podwyżki - argumentuje Jerzy Wolski.

Podwyżki czynszów w Jarocinie. „Średnia stawka powinna wynieść 17,50 zł/m2”

Spółka przeprowadziła gruntowną analizę kosztów za sześć miesięcy tego roku. Z informacji prezesa wynika, że wykazała ona, że do zbilansowania brakuje około pół miliona złotych.

- Wykonaliśmy też szacunkowy rachunek kosztów na drugie półrocze i okazało się, że już brakuje ponad milion złotych. Ta analiza pokazała też, że jeśli chcielibyśmy doprowadzić do całkowitego zbilansowania kosztów, to stawki czynszu musiałyby wzrosnąć o 45%, a średnia stawka wynieść około 17,50 zł za metr kwadratowy. W tej chwili najwyższa stawka wynosi 12,50 zł - informuje Jerzy Wolski. 

Jego zdaniem najemcy takiej podwyżki mogli by nie udźwignąć. Poza tym stawka w granicach 17,50 zł zrównuje JTBS z rynkiem prywatnym i mogłaby spowodować, że gminna spółka nie będzie konkurencyjna na rynku, a potencjalni najemcy będą wybierali mieszkania od deweloperów.

- Dlatego skrupulatnie przeanalizowaliśmy, na czym możemy zaoszczędzić, żeby ta podwyżka nie była tak radykalna. Okazało się, że optymalny wzrost, jaki możemy wprowadzić, to 15%, co daje nam średnia stawkę na poziomie 13,34 zł za metr kwadratowy - informuje prezes JTBS-u.

Podwyżki czynszów w Jarocinie. „Zawieszone zostały „jubilatki” i „wczasy pod gruszą”

Oszczędności, o których mówi, to między innymi cięcie kosztów związanych z energią elektryczną. Ale nie tylko.

- Zmieniliśmy też  regulamin wynagradzania pracowników spółki. Zawieszone zostały wypłaty „jubilatek” czy dodatków na „wczasów pod gruszą”. W przyszłym roku na same „jubilatki” musielibyśmy przeznaczyć około 30 tysięcy złotych. Poza tym, aby zwiększyć przychody podnieśliśmy od 10 do 15% stawki za miejsca garażowe, które należą do nas i za dzierżawę gruntów - wymienia Jerzy Wolski.

Gminna spółka przygotowuje się także do dużych inwestycji, które mają przynieść kolejne oszczędności.

- Myślę tu o montowaniu paneli fotowoltaicznych. W tej chwili te, które mamy, wytwarzają 74 kWh, a planujemy do końca przyszłego roku zwiększyć tę moc co najmniej do 300 kWh. Chodzi o to, aby nadwyżka z produkcji tej energii stanowiła dla nas dodatkowe przychody - wyjaśnia prezes. 

Najemcy JTBS-u muszą się liczyć z dalszymi podwyżkami

Nowe stawki czynszów w JTBS-ie dla każdego nowego najemcy obowiązują od połowy września, natomiast dla pozostałych wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r.

Prezes JTBS-u nie ukrywa, że jeśli sytuacja związana ze wzrostem kosztów będzie się nadal utrzymywała, to najemcy mieszkań muszą się liczyć z dalszymi podwyżkami czynszów.

- Do tego dochodzą także koszty ogrzewania, które też na pewno wzrosną. Z tego też względu na razie wycofujemy się z wymiany systemu ogrzewania w naszych budynkach - stwierdza Jerzy Wolski.     

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy