Reklama

Pod Jarocinem chcą kształcić pielęgniarki - już od października [SONDA]

Opublikowano:
Autor:

Pod Jarocinem chcą kształcić pielęgniarki - już od października [SONDA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

To, że brakuje pielęgniarek, a średnia wieku tych, które pracują w szpitalach jest bardzo wysoka, nie jest dla nikogo tajemnicą. Nie czekając na pogorszenie sytuacji prezes lecznicy w Jarocinie podjął kroki, aby wykształcić nowe pokolenia średniego personelu medycznego.

 

Średnia wieku około 80% pielęgniarek z jarocińskiego szpitala mieści się w granicach między 40 a 60 rokiem życia, a 7% powyżej 60 roku życia. Prezes lecznicy uważa, że jeśli nie podejmie się zawczasu odpowiednich kroków, to może się tak zdarzyć, że zabraknie pielęgniarek w szpitalu.

 

- Dlatego podjęliśmy decyzję o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Kaliszu, która kształci miedzy innymi pielęgniarki - informuje Henryk Szymczak.

 

Dlaczego akurat z tą placówką. Między innymi dlatego, że dziekanem wydziału nauk o zdrowiu jest tam prof. Jacek Piątek, ordynator oddziału chorób wewnętrznych w jarocińskim szpitalu.

 

Współpraca nabrała już realnych kształtów i od października zostaną uruchomione dzienne studia licencjackie dla pielęgniarek. Zajęcia będą się odbywały w Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach.

 

Co najważniejsze, będą bezpłatne i potrwają 7 semestrów. W szpitalu został właśnie podpisany list intencyjny w tej sprawie.

 

Kadra prowadząca zajęcia będzie przyjeżdżała z Kalisza. Nauczania przedmiotów ogólnokształcących, takich jak na przykład język obcy, podejmą się nauczyciele ze szkoły w Tarcach.

 

Dlaczego akurat w Tarcach? Ponieważ szkoła od kilku lat kształci między innymi opiekunów w trzech dziedzinach: medycznych, osób starszych i dziecięcych oraz techników masażystów.

 

- Jesteśmy przygotowani na tego typu zajęcia - zapewnia dyrektor Sławomir Wilak. - Na kierunkach pomaturalnych zajęcia też prowadzone są w systemie weekendowym - dodaje.

 

Dlaczego 7 semestrów? Z wyjaśnień prof. Piątka wynika, że dzięki temu, zajęcia mogą zostać tak rozłożone, żeby odbywały się tylko w weekendy.

 

- Myślę, że 90% zajęć poprowadzonych przez pracowników z Kalisza będzie mogło odbywać w szkole w Tarcach. Na pozostałe studenci pierwszego o drugiego roku - może raz, może dwa razy w miesiącu - jeździliby do Kalisza do Centrum Symulacji Medycznej, jednego z najnowocześniejszych w Polsce. Tam odbywałyby się zajęcia praktyczne - tłumaczy prof. Jacek Piątek.

 

Aby uruchomić studia w Tarcach potrzebna jest jednak minimalna liczba kandydatów, która wynosi 20. Nabór na pierwszy semestr, który ma się rozpocząć w październiku tego roku rozpocznie się 1 sierpnia. Wszyscy chętni bedą się wtedy mogli zgłaszać do placówki w Tarcach. 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE