Podobnie jak w ubiegłym roku, pobudką do zorganizowania festynu rodzinnego był przyjazd na miejscową stację pociągu retro – składu z lat 80., który stanowiły cztery wagony, w tym wagon specjalny „Wars”. Zapisy na darmową podróż koleją odbywały się już od kilku tygodni i tak samo jak rok temu – atrakcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wyjątkowy pojazd zmieniał swoją nazwę w zależności od pokonywanej relacji - najpierw z Jarocina na stację Brzostów Wlkp. przyjechał pociąg BRZOSTEK, który wrócił do stacji początkowej, po czym z Brzostowa Wlkp. do Jarocina i z powrotem pasażerów przewiozła CEGIEŁKA.
Wczorajszy festyn odbywał się na stacji Brzostów Wlkp., położonej w Roszkowie (linia kolejowa pomiędzy Jarocinem a Lesznem). Chociaż przystanek już od ponad dekady wyłączony jest z ruchu pasażerskiego, to nieczynny jest tylko pozornie. Od kilku lat przyjeżdżają na niego miłośnicy pojazdów kolejowych, a to za sprawą działalności Stowarzyszenia Szerokim Torem. Miejscowi działacze dbają o porządek na stacji i w jej okolicy. W ciepłym sezonie organizują liczne przejazdy drezynami i z tego też słyną.
- Jesteśmy 5 kilometrów od centrum Jarocina, a mamy tutaj mnóstwo zieleni, drzew, lasów, świeże powietrze i dużo miejsca – wylicza Jarosław Korzyniewski, prezes Stowarzyszenia Szerokim Torem.
Inne atrakcje, które czekały na przybyłych skupiały się wokół militariów, ale nie tylko. Uczestnicy mogli obejrzeć kolekcję broni czarnoprochowej i współczesnej zgromadzonej przez Klub Strzelectwa Sportowego LOK „Gilza” z Pleszewa. Zaineresowani mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami 1. Warszawskiej Brygady Pancernej o przywiezionych przez nich urządzeniach - przenośnym przeciwlotniczym zestawie rakietowym, sprzęcie służącym do nauki strzelania czy minach przeznaczonych do niszczenia wozów bojowych. Szczególnym zainteresowaniem ze strony dzieci cieszyło się urządzenie do wykrywania metalu. Wojskowi umożliwili im wykorzystanie go na wyznaczonym terenie.
Na stacji byli też obecni strażacy z Góry, swoje stoisko z atrakcjami dla dzieci miały również Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz Biblioteka Publiczna Gminy Jaraczewo. Widoczne było duże zaangażowanie mieszkańców okolicznych miejscowości – sołectwa Brzostów oraz Stowarzyszenia na rzecz wsi Roszków. Panie z brzostowskiego koła gospodyń wiejskich zadbały o strefę gastronomiczną. Nie mogło też zabraknąć przejazdu drezynami.
Czy podobna impreza odbędzie się w przyszłym roku i stanie się miejscową tradycją? – Mamy informacje z różnych źródeł dotyczące tego, co ma się tutaj wydarzyć, ale trudno jest nam cokolwiek powiedzieć na chwilę obecną – przyznał Jarosław Korzyniewski.
Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Szerokim Torem – Jarocińska Kolej Drezynowa oraz Gmina Jarocin. Przyjazd pociągu zapewniła Turystyka Kolejowa TurKol.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.