reklama

Po raz pierwszy od lat nie było obchodów Święta Niepodległości i Dni Patrona Miasta [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Po raz pierwszy od lat nie było obchodów Święta Niepodległości i Dni Patrona Miasta [GALERIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Gmina. Powiat jarociński. Żerków. Święto Niepodległości. Dni Patrona Miasta. Bieg Niepodległości.

 

Co roku przejazd św. Marcina na koniu i rozdawanie rogali na jarocińskim rynku gromadziło dużą rzeszę jarociniaków. W tym roku z uwagi na epidemię nie odbyła się większość ze stałych punktów obchodów Święta Niepodległości i Dni Patrona Miasta.

 

 

 

Zamiast capstrzyku na rynku, który odbywał się zawsze 8 listopada w rocznicę niepodległościowego zrywu w jarocińskich koszarach, odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem pod pomnikiem mjra Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego - dowódcy pierwszej w Wielkopolsce Rady Żołnierskiej utworzonej w 1918 roku. Oprócz samorządowców hołd uczestnikom tamtych wydarzeń sprzed 102 lat oddali również przedstawiciele służb mundurowych i myśliwi. Wieczorem wartę przy pomniku zaciągnęli harcerze z jarocińskiego hufca ZHP. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od kilkunastu lat.  

 

 

W środę 11 listopada z uwagi na epidemię i związane z nią ograniczenia nie odbyła się uroczysta sesja rady gminy ani częstowanie rogalami na jarocińskim rynku. Msza św. w intencji Ojczyzny została odprawiona wieczorem w kościele Chrystusa Króla w Jarocinie.

 

Również obchody Dni Patrona Miasta - św. Marcina musiały zostać bardzo okrojone. W południe została odprawiona suma odpustowa, którą sprawował ksiądz Łukasz Ograbek, były wikariusz parafii św. Marcina, który obecnie pełni posługę w parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu. Z uwagi na limity związane z wydarzeniami liturgicznymi w uroczystości mogła wziąć udział niewielka grupa. W tym roku po raz pierwszy od lat nie było zabawy dla dzieci, grochówki gotowanej co roku przez grupę pielgrzymkową biało-zieloną. Nie odbył się też konkurs na najlepszy wypiek świętomarciński, nalewkę i wino domowej roboty. 


W gminie Żerków mieszkańcy znaleźli sposób na nietypowe uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości [SZCZEGÓŁY TUTAJ].
 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE