Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu to nie tylko wykroczenie, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia – zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Mimo wielu kampanii społecznych i zaostrzenia przepisów, pijani kierowcy nadal stanowią realny problem w Polsce. Dlaczego jazda po alkoholu jest tak niebezpieczna?
Alkohol a zdolność prowadzenia pojazdu
Alkohol wpływa negatywnie na układ nerwowy człowieka. Już przy stężeniu 0,2 promila we krwi pogarsza się koncentracja, wydłuża czas reakcji oraz zawęża pole widzenia. Przy wyższych stężeniach – powyżej 0,5 promila – znacznie obniża się koordynacja ruchowa, pojawia się błędna ocena sytuacji na drodze, a ryzyko spowodowania wypadku wzrasta kilkukrotnie.Nadal nie brakuje osób, które wsiadają po alkoholu za kierownicę. Na dachu zakończył jazdę 22-letni kierowca opla. Do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem w Strzyżewku (gm. Jaraczewo).
Pijany kierowca dachował oplem w gminie Jaraczewo
Na miejscu zdarzenia pracowały wszystkie służby ratunkowe: straż pożarna, policja i Zespół Ratownictwa Medycznego.
- Po przybyciu na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren prowadzonych działań. Udzielono pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Po przybyciu na miejsce ZRM oraz przebadaniu osoba poszkodowana została zabrana do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Jarocinie – relacjonuje oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie.
Strażacy równocześnie do prowadzonych działań medycznych rozłączyli akumulator. Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z OSP Rusko, OSP Nosków, OSP Jaraczewo.
Jak doszło do zdarzenia? To ustalili funkcjonariusze pracujący w sobotę wieczorem w Strzyżewku
- 22-letni mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego nie dostosował prędkości do warunków ruchu na drodze, wjechał do rowu, gdzie dachował - relacjonuje oficer dyżurny KPP w Jarocinie.
Młody kierowca wydmuchał 1,5 promila alkoholu. Ze swojego zachowania będzie się tłumaczył przed sądem.
Apel do kierowców
Jazda samochodem po alkoholu to jedna z głównych przyczyn tragicznych wypadków drogowych w Polsce. Żaden powód nie usprawiedliwia siadania za kółkiem po spożyciu alkoholu. Policja apeluje do wszystkich kierowców o rozwagę i odpowiedzialność – bezpieczeństwo na drogach zaczyna się od nas samych.
Ile razy w tym roku interweniowała jarocińska straż pożarna
Od początku 2025 r. PSP w Jarocinie odnotowała 234 zdarzeń, w tym: pożary - 59, miejscowych zagrożeń – 160, alarmów fałszywych – 15. W zdarzeniach ucierpiało 31 osób, a 10 nie udało się uratować.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.