Egzaminu ośmioklasisty nie można nie zdać, ponieważ nie ma żadnego ustalonego progu punktowego, który należy osiągnąć podczas testu. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. A im lepiej uczeń napisze sprawdziany, tym większe są jego szanse, by dostać się do wymarzonej szkoły średniej. Nie tylko rodzina, ale przede wszystkim nauczyciele chcą na różne sposoby wesprzeć psychicznie swoich uczniów i zmniejszyć stres związany z egzaminami. W szkole w Woli Książęcej dla ósmoklasistów były butelki z wodą i słowami otuchy.
W 2022 r. jest przeprowadzany w maju w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym. Jest to termin główny. Istnieje również możliwość pisania go w terminie dodatkowym w czerwcu.
Kto może skorzystać z terminu dodatkowego na egzaminie ósmoklasisty?
Z tej możliwości mogą skorzystać uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym. Dotyczy to również tych, którzy przerwali lub którym przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych). Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym może przystąpić także uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem lub słuchaczem.
Ile trwa egzamin ósmoklasisty?
Pierwszego dnia przeprowadzany jest egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut. Drugiego dnia z matematyki, który trwa 100 minut, a trzeciego przez 90 minut z języka obcego nowożytnego. Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut).
Jakie przedmioty obejmuje egzamin ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej i obejmuje następujące przedmioty:
- język polski
- matematykę
- język obcy nowożytny.
- angielskiego,
- francuskiego,
- hiszpańskiego,
- niemieckiego,
- rosyjskiego,
- ukraińskiego,
- włoskiego.
Kiedy odbywają się egzaminy ósmoklasisty?
W terminie głównym
- język polski - 24 maja (wtorek) - godz. 9.00
- matematyka - 25 maja (środa) - godz. 9.00
- język obcy nowożytny - 26 maja (czwartek) - godz. 9.00
- język polski - 13 czerwca (poniedziałek) - godz. 9.00
- matematyka - 14 czerwca (wtorek) - godz. 9.00
- język obcy nowożytny - 15 czerwca (środa) - godz. 9.00
Kiedy będą znane wyniki egzaminów ósmoklasisty?
Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty ustalono na 1 lipca. Szkoły mają otrzymać wyniki, zaświadczenia i informacje do 7 lipca. Dzień później powinno się odbyć wydawanie dokumentów uczniom, którzy muszą je załączyć do podania o przyjęcie do szkoły średniej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.