Reklama

Pierwszego grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Przypnij sobie i udostępnij Czerwoną Kokardkę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Pierwszego grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Przypnij sobie i udostępnij Czerwoną Kokardkę - Zdjęcie główne

Pierwszego grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwszego grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Dlaczego to ciągle poważny problem? Poznaj statystyki zachorowań.

Reklama

Pierwszego grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.

Zlikwidujmy nierówności - zwalczmy AIDS 

Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania.

Dane UNAIDS dotyczące globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów postęp w walce z AIDS spowolnił, w rezultacie czego zagrożone są miliony ludzkich istnień.

Pozostało tylko osiem lat do osiągnięcia wyznaczonego na 2030 rok celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Koniec AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy problemy nierówności ekonomicznych, społecznych, kulturowych i prawnych zostaną rozwiązane.

Dlatego tak ważne jest przesłanie Winnie Byanyimy, dyrektora wykonawczego UNAIDS, na tegoroczny Światowy Dzień AIDS:

„Możemy zakończyć AIDS, jeśli zlikwidujemy nierówności, które je utrwalają. W Światowy Dzień AIDS podzielmy się przesłaniem, że wyeliminowanie nierówności będzie miało korzystny wpływ na każdego z nas. Aby wszyscy byli bezpieczni, aby chronić zdrowie wszystkich, wyrównujmy. Equalize (wyrównujmy).”

HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie

Dane z 2021 roku:

  • 38.400.000 osób żyło z HIV,
  • 650.000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV,
  • wykryto 1.500.000 nowych zakażeń HIV,
  • 28.700.000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.
W naszym kraju - według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27.552 osób. Ogółem odnotowano 3.868 zachorowań na AIDS. 1.448 chorych zmarło.
W połowie listopada 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18.000 pacjentów, w tym 181 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022-2026”.

Włączmy się w obchody Światowego Dnia AIDS i nie zapomnijmy o Czerwonej Kokardce

Włączmy się w obchody Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne - media społecznościowe, stronę internetową - Czerwonej Kokardki - symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS oraz ich rodzinami i bliskimi.

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy