Reklama

Pierwsza Komunia Święta u franciszkanów w Jarocinie. ZOBACZ ZDJĘCIA

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 127 uczniów klas trzecich, głównie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie, po raz pierwszy uczestniczyło dzisiaj w pełni w ofierze mszy św.

Reklama

Trzeba przyznać, że dla dzieci i rodziców pogoda w sobotnie przedpołudnie okazała się wyjątkowo łaskawa. Trzecioklasiści przystąpili do sakramentu Komunii Świętej w dwóch grupach, które liczyły 64 i 63 osoby. 

Wszyscy oczywiście byli bardzo odświętnie ubrani. Założeniem wprowadzenia prostych alb było, aby dzieci nie wyróżniały się wyszukanymi strojami. Ale i w tej kwestii mamy wykazują się szczególnie dużą inwencją. Począwszy od wyszukanych fryzur po dodatki. Były różnorodne wianki, rękawiczki, torebki, pelerynki, a nawet bukieciki na nadgarstku. Wszystkie dziewczynki szły do kościoła z białymi liliami, co jest praktykowane w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie od bardzo wielu lat. Chłopcy - zamiast świec - mieli książeczki do nabożeństwa. 

Pierwsza Komunia Święta. U franciszkanów jako pierwsi

Termin uroczystości wypada zawsze w ostatni weekend kwietnia. Już jakiś czas temu rodzice trzecioklasistów opowiedzieli się za tym, aby sakrament był udzielany w sobotę. Mszom św. dla obu grup - o godz. 10.00 i 12.00 - przewodniczył ojciec Sofroniusz Rempuszewski, proboszcz franciszkańskiej parafii oraz gwardian w jarocińskim klasztorze. W czasie drugiej Eucharystii w koncelebrze z ojcem Justynem Berusem, franciszkaninem pochodzącym z naszego miasta i z tej właśnie parafii. Proboszcz podkreślił, że uroczystość odbywa się w wyjątkowym czasie, bo jeszcze w trakcie oktawy świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W kazaniu zwrócił uwagę znaczenie stołu w domu i w kościele.

- W każdym domu siadamy przy stole, by spożyć posiłek. Żeby mieć siłę uczyć się, bawić, pracować. Po prostu mieć siłę fizyczną. I tak samo w kościele jest taki specjalny stół, przy którym teraz stoję. Nazywa się ołtarz. Przy którym również niejako zasiadamy wszyscy, żeby spożyć posiłek, ale taki specjalny. Taki, który da mi siłę na całe życie, ponieważ tutaj przyjmujemy Pana Jezusa. I ten posiłek daje nam siłę do tego, byśmy byli dobrymi ludźmi przez całe życie. Byśmy szli przez życie i czynili tylko dobro, a walczyli ze złem. Po prostu, żebyśmy szczęśliwi. Drogie dzieci, dzisiaj jest pierwszy moment, gdy przyjmujecie ten niezwykły chleb. Dlaczego jest niezwykły? Dlatego, że w nim jest Pan Jezus. I poprzez ten chleb otrzymacie siłę od Pana Jezusa, aby być dobrymi ludźmi - mówił w kazaniu ojciec Sofroniusz.       

Pierwsza Komunia Święta. Wydarzenie religijne i prezenty

Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie w życiu rodziny.  Najważniejszy jest oczywiście aspekt religijny tego wydarzenia. Dzieci i ich rodzice przygotowywali się do tego dnia przez cały rok. Nie da się jednak ukryć, że dla najmłodszych istotne są także prezenty, które wiążą się z tym wydarzeniem. Przed laty, gdy sama szłam do Pierwszej Komunii Świętej nie było wielkiego wyboru zarówno, co do ubioru i butów (znalezienie jakichkolwiek, a już tym bardziej eleganckich białych graniczyło z cudem).

Upominki były też zupełnie inne. Przez lata królowały rowery. Hitem były też np. zestaw, w którym był długopis i kalkulator czy elektroniczne zegarki z muzyczkami. Często prezentami są pieniądze, za które dziecko może sfinansować swój wymarzony prezent. Na marginesie za moich czasów wystarczyły one na zakup roweru Pelikan i radioodbiornika Lena. A co Wy dostaliście na Pierwszą Komunię Świętą? 

Wśród upominków są również takie, które mają bardziej religijny charakter i mają stanowić pamiątkę tego wyjątkowego dnia np. biżuteria - szczególnie medaliki lub krzyżyki (najczęściej złote i z łańcuszkiem) czy wyjątkowe wydania Biblii. W ostatnich latach największą popularnością cieszy się podobno sprzęt elektroniczny - laptopy, tablety, smartwatche. Ale po pandemii i konieczności korzystania ze takich urządzeń na co dzień pojawił się nowy trend. Obok rowerów chętnie kupowane są również deskorolki, elektryczne hulajnogi, no i oczywiście quady oraz inne akcesoria związane z uprawianiem sportu. 

           

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy