Reklama

Reklama

Personel jarocińskiego szpitala będzie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi w pierwszej kolejności [SONDA]

Opublikowano: wt, 15 gru 2020 10:53
Autor:

Personel jarocińskiego szpitala będzie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi w pierwszej kolejności [SONDA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Personel jarocińskiego szpitala będzie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi  w pierwszej kolejności. Nasza lecznica znalazła się wśród 509 szpitali węzłowych wyznaczonych do przeprowadzenia akcji szczepień. Jak to będzie wyglądało i w jakiej kolejności będą przeprowadzane szczepienia?

 

Ministerstwo zdrowia przedstawiło listę ponad pięciuset szpitali węzłowych, które w pierwszej kolejności zaszczepią swój personel, a także pracowników innych jednostek, między innymi szpitali, przychodni i aptek. Należy pamiętać, że szczepienia są bezpłatne i dobrowolne.

 

Rząd ma już wstępny kalendarz dalszych szczepień. Niektóre etapy będą krótkie, inne potrwają całymi miesiącami. Plan zakłada, że wszystkich Polaków - 31 mln dorosłych osób - uda się zaszczepić do początku 2023 roku - o ile tempo dostaw od producentów się nie zwiększy.

 

Personel jarocińskiego szpitala będzie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi  w pierwszej kolejności

Fazy "0" i I

Pierwszy etap szczepień wśród pracowników służb medycznych ma trwać od dwóch tygodni - do maksymalnie miesiąca. Akcja zacznie się od tych, którzy są na pierwszej linii frontu - między innymi pracowników oddziałów COVID-owych, Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, ratowników medycznych.

 

Do tego etapu do szczepień zaproszeni będą również pracownicy Domów Pomocy Społecznej, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy w placówkach medycznych. Ta część - nazywana fazą 0 - zacznie się najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego.

 

Najprawdopodobniej w kolejnym miesiącu, czyli w marcu, szczepionki zaczną trafiać do seniorów. Będzie to I faza akcji. Zaszczepione zostaną osoby powyżej 60. roku życia, pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej i służby mundurowe. Według założeń rządu potrwa to mniej więcej pół roku.

 

Ministerstwo zdrowia zakłada, że dwa pierwsze etapy - „0” i „I” - uda się skończyć maksymalnie do wakacji. Z kolei do końca wakacji mają zostać zaszczepieni wszyscy chętni nauczyciele. Termin wiąże się z możliwością uruchomienia szkół od 1 września.

Personel jarocińskiego szpitala będzie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi  w pierwszej kolejności

Fazy II

Później, do końca roku, będą szczepione osoby w wieku poniżej 60. roku życia (od 18. do 59 lat), które mają choroby przewlekłe. To II faza akcji. O tym, kogo zaliczyć do tej grupy decydować będą lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (rodzinni).

 

Faza III

Ostatnia - „III faza” szczepienia ma przypaść na przełom 2021 i 2022 roku. Wtedy do kolejki ustawią się przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych obostrzeniami. W tym samym czasie szczepionka będzie wędrować do pozostałych Polaków - poniżej 60. roku życia. Jak wynika z informacji money.pl, rząd najprawdopodobniej zdecyduje się na podział ze względu na wiek. Najpierw osoby 50+, później 40+, później 30+ i tak do 18+.

 

Personel jarocińskiego szpitala będzie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi  w pierwszej kolejności

Jeżeli w ciągu miesiąca uda się zaszczepić około 1 miliona osób, to podanie preparatu przeciwko koronawirusowi wszystkim dorosłym Polakom zajęłoby około 30 miesięcy, czyli 2 i pół roku (od lutego 2021 do sierpnia 2023). Czy ten plan uda się zrealizować zależy przede wszystkim od liczby chętnych oraz od sprawności dostaw szczepionki przez producentów.

 

Każdy musi przyjąć dwie dawki szczepionki. Przerwa miedzy jedną a drugą powinna wynieść 3-4 tygodnie.

 

Personel jarocińskiego szpitala będzie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi  w pierwszej kolejności

Szpital węzłowy w Jarocinie

Akcja narodowego szczepienia właściwie już się rozpoczęła. Ministerstwo zdrowia podało bowiem listę 509 tak zwanych szpitali węzłowych, w których przeciw COVID-19 będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny.

 

Wśród nich jest Szpital Powiatowy w Jarocinie. W naszej lecznicy zaszczepiony będzie cały personel - medyczny, administracyjny i pomocniczy oraz personel przychodni i aptek z terenu powiatu jarocińskiego. Dane personelu medycznego i niemedycznego, który wyrazi chęć zaszczepienia będą zbierane do niedzieli - 20 grudnia. Szczepienia powinny ruszyć po nowym roku.

 

Szczepienia medyków potrwają nie dłużej niż miesiąc, szczepienia chętnych seniorów maksymalnie do przyszłych wakacji, a później na liście są nauczyciele, którzy będą zachęcani do szczepienia przed 1 września. Młodzi dorośli Polacy najprawdopodobniej na szczepienie przeciwko koronawirusowi będą musieli czekać do przełomu 2021 i 2022 roku.

 

Poza szpitalami węzłowymi szczepienia będą prowadzone przez sieć punktów (przychodni), które zgłosiły chęć ich prowadzenia przystąpienia do akcji.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (14)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -2

  pat

  "Narodowy program szczepień w pierwszej fazie będzie dobrowolny. Jednak jeśli zbyt mało Polaków podda się szczepieniom będziemy zmuszeni wprowadzić przymusowe szczepienia więc wybór należy do państwa" - Andrzej Horban - doradca premiera

 • rok temu | ocena +9 / -0

  Adi

  Ja bym prosił o to by pierwszymi królikami doświadczalnymi był cały rząd w Polsce zaczynając od tych osób które wymyślają ta cała nagonkę i ich rodzin

 • rok temu | ocena +2 / -1

  jacekpl

  do posłuchania https://www.youtube.com/watch?v=eF2L52bSsIg

 • rok temu | ocena +3 / -2

  jacekpl

  do posłuchania i myślenia https://www.youtube.com/watch?v=5vtrxOBSbNE

 • rok temu | ocena +4 / -2

  jacekpl

  Przeczytajcie jak to robi się w państwie gdzie rozum idzie jak leczyć przy dostępnych środkach medycznych https://www.israel21c.org/dont-invent-new-drugs-we-already-have-the-drugs-to-fight-covid-19/ Prezydenta USA jakimi lekami leczono “For example, anti-ulcer drug Famotidine, which costs about $5 per month, is cardio-protective and antivira... Rozwiń

 • rok temu | ocena +9 / -2

  jacekpl

  Nagonka na Koroniaka jest taka , że to ma być produkt luksusowy w 2021 , tylko producencki nie dają gwarancji na nic tylko zwolnienia z odpowiedzialności za produkt .

 • rok temu | ocena +18 / -4

  Jsrocinianka

  Normalny człowiek się nie podda temu eksperymentowi medycznemu od firmy, która kilkukrotnie płaciła miliardowe odszkodowania za testowanie leków na nigeryjskich dzieciach które sa teraz sparaliżowane albo za łapówki.

 • rok temu | ocena +22 / -6

  :)

  Chyba musiałbym być niezrównoważony psychicznie, żebym się na to zaszczepił

 • rok temu | ocena +9 / -2

  jacekpl

  W Wielkiej Brytanii trwa testowanie "szczepionki" na staruszkach, a nie szczepienie https://www.kontrowersje.net/w_wielkiej_brytanii_trwa_testowanie_szczepionki_na_staruszkach_a_nie_szczepienie

 • rok temu | ocena +6 / -4

  Nie

  No nie raczej nie mam to w pompie!!