W większości parafii kapłani rozpoczęli odwiedziny duszpasterskie zaraz po świętach Bożego Narodzenia. W innych kolęda rozpoczęła się dopiero po nowym roku, we wtorek 2 stycznia. Zazwyczaj kończy się ona przed 2 lutego. Taki termin jest przyjęty zwyczajowo, chociaż spotkanie z kapłanem może się odbyć w dowolnym czasie na przestrzeni całego roku. Prawo kanoniczne nie określa bowiem żadnych ram czasowych.
"Proboszcz, by sumiennie sprawować urząd pasterza, powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego opiece; powinien zatem odwiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również - jeżeli w czymś błądzą - roztropnie ich korygując; gorącą miłością niech wspiera chorych, zwłaszcza bliskich śmierci, wzmacniając ich troskliwie sakramentami i polecając ich dusze Bogu; szczególną troską ma otaczać ubogich, cierpiących, samotnych, wygnańców oraz przeżywających szczególne trudności; powinien starać się także o to, by małżonkowie i rodzice otrzymywali pomoc w wypełnianiu swoich obowiązków oraz popierać wzrost życia chrześcijańskiego w rodzinach" - czytamy w kan. 529 - § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Na terenie Ziemi Jarocińskiej były już przypadki jak np. w parafii w Magnuszewicach, gdy odbywała się w maju.
Na co przeznaczane są pieniądze z kolędy?
W okresie pandemii praktyka wizyt duszpasterskich została zawieszona całkowicie zawieszona a później zamieniono ją z indywidualnych spotkań na msze św. odprawiane w intencji mieszkańców poszczególnych ulic.Kolęda jako wizyta duszpasterska w domach wiernych jest ważnym elementem życia parafii, gdyż jest okazją do ewangelizacji i ważnym sposobem na dotarcie do wielu parafian, z którymi nie ma innych okazji do spotkania. Ponadto w parafiach, gdzie zostali ustanowieni nowi proboszczowie, takie spotkanie umożliwia zapoznanie się duszpasterza z parafianami. Należy się do niej odpowiednio przygotować. Wyjątkowy charakter tego spotkania zwykle podkreśla odświętny strój domowników. Na stole nakrytym białym obrusem powinien znaleźć się krzyż, świece, woda święcona i Pismo Święte.
Świąteczne spotkania to przede wszystkim okazja do wspólnej modlitwy, błogosławieństwa, aby również możliwość porozmawiania o sprawach bieżących wspólnoty oraz poruszyć tematy nurtujące osoby świeckie. Przy tej okazji wierni składają zwykle ofiarę na potrzeby parafii. Zwykle pieniądze z kolędy są przeznaczane na konkretny cel wyznaczony przez proboszcza wspólnie z radą parafialną lub ekonomiczną np. w parafii św. Marcina w Jarocinie będą one przeznaczone na remont Domu św. Józefa.
Przy tej okazji kapłani zostawiają czasem również koperty na dobrowolną daninę diecezjalną. Jest ona naliczana od liczby mieszkańców parafii, niezależnie od tego, czy angażują się w życie wspólnotowe czy też nie. Fundusze przeznaczane są m.in. na działalność charytatywną oraz na funkcjonowanie instytucji diecezjalnych.
Wizyty w domach i msze św. w kościele. W których parafiach kolęda odbywa się w dwóch formach?
W parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie w tym roku, podobnie jak i zeszłym podjęto decyzję o utrzymaniu kolęda w dwóch formach.
"Ci, którzy chcą przyjąć wizytę duszpasterską, prosimy o zgłoszenie do kancelarii parafialnej lub do zakrystii. Karteczki zgłoszeniowe są wyłożone przy wyjściu z kościoła. Druga możliwość to Msza święta wieczorna i indywidualne błogosławieństwo" - napisano w ogłoszeniach parafialnych.
W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie odwiedziny duszpasterskie odbywają się także dwutorowo. Ksiądz Andrzej Piłat odwiedza rodziny, a jednocześnie w kościele odprawiane są msze św. dla mieszkańców poszczególnych ulic:
- poniedziałek (8 stycznia): Sudecka, Bałtycka, Warciana, Lipinka, Tatrzańska i Dnieprowa,
- środa (10 stycznia): Wybudowana, Nowe Parcele, Folwarczna, Notecka.
"UWAGA‼️ Informujemy, że Osiedle Soho przy ulicy ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego, należy do naszej parafii‼️" - napisano na parafialnym fanpage'u.
Nowe osoby, które niedawno wprowadziły się na teren parafii są proszone zwykle o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej. Zwykle są one odwiedzane w tzw. dodatkowym terminie.
A Wy przyjmujecie kolędę?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.