Reklama

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus w muzeum w Śmiełowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus w muzeum w Śmiełowie - Zdjęcie główne

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus w muzeum w Śmiełowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już 11 czerwca o godzinie 17 na tarasie pałacu Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie czeka nas wyjątkowe widowisko. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zagra koncert, który zakończy się Wielkim Polonezem z udziałem publiczności.

Reklama

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem Jeunesses Musicales, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę w 1976 roku Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. W 2014 roku Orkiestra otrzymała status Instytucji Kultury współprowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Polskie Radio S.A. w Warszawie, a w 2018 roku do współprowadzących dołączyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz; ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową.

 

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS

Orkiestra dokonuje regularnie nagrań dla Polskiego Radia – do chwili obecnej transmitowano setki koncertów oraz zarejestrowano ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności. Orkiestra współpracowała z zagranicznymi radiofoniami, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywała przede wszystkim muzykę polską. Zespół zarejestrował ponad 100 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz pięć godzin muzyki dla Télévision Française 1. Dla japońskiej TV NHK Orkiestra nagrała godzinną audycję wypełnioną muzyką polską.

W dorobku artystycznym Amadeusa znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną.

W dyskografii Orkiestra ma ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami, takimi jak: Maurice André, Martha Argerich, Avi Avital, Patric Gallois, Charles Richard-Hamelin, Steven Isserlis, Gary Karr, Kevin Kenner, Konstanty Andrzej Kulka, Mischa Maisky, Wynton Marsalis, Jeremy Menuhin, Igor Oistrakh, Piotr Paleczny, Michala Petri, Ivo Pogorelić, Alexandre Rabinovitch, Vadim Repin, Grigory Sokolov, Guy Touvron, Henryk Szeryng, Maxim Vengerov, Ingolf Wunder, Gheorghe Zamfir oraz czołowymi solistami polskimi.

Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra, należy wymienić Concertgebouw w Amsterdamie, filharmonie w Berlinie, Kolonii, Monachium i Petersburgu, lipski Gewandhaus, wiedeński Musikvereinsaal, Pollack Hall w Montrealu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, mediolański Teatro alla Scala oraz Tokyo Opera City Concert Hall. Orkiestra regularnie bierze udział w licznych europejskich festiwalach muzycznych.

 

Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS w Śmiełowie

11 czerwca o godzinie 17 na tarasie pałacu w Śmiełowie będzie można wysłuchać wyjątkowego koncertu pod batutą Agnieszki Duczmal.

W programie:

  • G.Rossini - finał uwertury do opery "Wilhelm Tell",
  • L. van Beethoven – Sonata cis-moll op. 27 nr 2 "Księżycowa" (opr. J. Kowalewski)- I cz.,
  • L. Knipper – Suita na tematy irańskie "Radif",
  • I. Albeniz - Asturias (ar. A. Duczmal),
  • E. Grieg – Suita "z czasów Holberga",
  • W. Kilar – Polonez z filmu „Pan Tadeusz"

Na zakończenie koncertu „Wielki Polonez” Wojciecha Kilara z udziałem publiczności poprowadzą aktorzy Artur Kamiński i Leszek Wojtaszek.

 

Powstaje sztuka o pobycie Mickiewicza w Wielkopolsce

Teraz o Mickiewiczu w Śmiełowie i Marii Chełkowskiej powstaje sztuka teatralna. Wspólny projekt realizują Muzeum Narodowe w Poznaniu (którego oddziałem jest śmiełowskie muzeum) i Instytut Książki w Krakowie. Instytut zlecił dramaturgowi Tomaszowi Manowi napisanie sztuki teatralnej opowiadające o pobycie Adama Mickiewicza w Wielkopolsce, jedynym regionie w obecnych granicach Polski, w którym przebywał Mickiewicz.

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy