Program opieki wytchnieniowej koordynuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Polega on na tym, że wyznaczone placówki wyręczają w opiece tych, którzy na codzień zajmują się osobami niesamodzielnymi i z niepełnosprawnością. Jakie są zasady programu i kto może z niego skorzystać - wyjaśniamy PONIŻEJ.
Opieka wytchnieniowa to nie tylko pomoc fizyczna
Jak sama nazwa wskazuje, daje możliwość odpoczynku tym, którzy stale opiekują sięOpieka nad osobami z niepełnosprawnościami lub starszymi i schorowanymi wiąże się z nieustannym obciążeniu psychofizycznym, a często i fizycznym. Zarówno członkowie rodzin jak i opiekunowie muszą pracować zgodnie z dziennym harmonogramem zajęć, który jest związany z opieką oraz pomocą chorej osobie. Bardzo często z tego tytułu trzeba zrezygnować z czynnego udziału w życiu społecznym czy zawodowym, a nierzadko zaniechać dbałości o własne zdrowie.
I to właśnie z myślą o takich osobach powstał program opieki wytchnieniowej. Jego głównym celem jest oferowanie wsparcia członkom rodziny, jak i opiekunom podczas wykonywania codziennych obowiązków albo zapewnienie im chwilowego zastępstwa.
Takie wyręczenie w opiece może być czasowe (np. weekend) lub nawet kilkunastodniowe. Z usługi można skorzystać w przypadku zdarzeń losowych, czy po prostu z potrzeby odpoczynku, pozałatwiania własnych spraw lub pójścia do lekarza. Dzięki temu można też odzyskać siły do dalszego zajmowania się osobą niesamodzielną.
Poza fizycznym wsparciem, opieka wytchnieniowa może też dotyczyć pomocy psychologicznej i emocjonalnej. Opiekunowie w ramach tego programu mają prawo do korzystania z poradnictwa, grup wsparcia, warsztatów edukacyjnych czy terapii indywidualnej.
Wyręczenie w opiece może przynieść korzyści także dla osób, nad którymi jest ona sprawowana. Personel, który świadczy takie usługi jest odpowiednio przygotowany do postępowania z osobami starszymi czy z niepełnosprawnością. Umieją na przykład nakłonić je do podejmowania aktywności fizycznej albo do stosowania korzystnej dla ich zdrowia diety.
Zasady korzystania z opieki wytchnieniowej
Z usługi opieki wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.Usługa przyznawana jest w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną.
Opiekunom osób niesamodzielnych przysługuje:
- 240 godzin opieki w ramach pobytu dziennego,
- 14 dni opieki w ramach pobytu całodobowego,
- 20 godzin opieki świadczonej poprzez możliwość skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego lub terapeutycznego oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.
Opieka wytchnieniowa w Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie i nie tylko
Usługę opieki wytchnieniowej świadczy między innymi Dom Pomocy Społecznej w Kotlinie, którego personel jest wykwalifikowany do przejęcia obowiązków codziennego opiekuna i zajęcia się jego podopiecznym.
- Opieka nad osobami niepełnosprawnymi jest bardzo absorbująca. Często osoby, która ją sprawuje, nie ma kto zastąpić, a przecież potrzebuje ona odpoczynku, podreperowania swojego zdrowia czy załatwienia różnych spraw. W takich sytuacjach może przywieź swojego podopiecznego do nas i my się nim zajmiemy, a opiekun ma czas dla siebie. Nas nie interesuje, na co on ten czas poświęci - tłumaczył jakiś czas temu Janusz Krawiec, dyrektor DPS-u w Kotlinie.
"Koszt usługi został tak skalkulowany, aby zapewnić pełną opiekę, każdej zainteresowanej osobie, która będzie chciała z niej skorzystać" - informuje kotlińska placówka.DPS zapewnia 18 stałych miejsc do opieki całodobowej w swojej placówce. Będą mogły z nich skorzystać 53 osoby w trakcie maksymalnie 14-dniowego turnusu opieki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.