Reklama

Od stycznia każdy emeryt i rencista może korzystać z mLegitymacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Od stycznia każdy emeryt i rencista może korzystać z mLegitymacji - Zdjęcie główne

Od stycznia każdy emeryt i rencista może korzystać z mLegitymacji | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od stycznia każdy emeryt i rencista może korzystać z mLegitymacji. Podpowiadamy, jak ją aktywować.

Reklama

Od stycznia każdy emeryt i rencista może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Jakie są zasady i jak aktywować mLegitymację?

ZUS wystawia mLegitymację emerytom i rencistom automatycznie

W nowym roku wszyscy emeryci i renciści automatycznie uzyskali mLegitymację. Nie wymaga to od nich składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS-ie. 

Jest ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia mLegitymację wszystkim emerytom i rencistom automatycznie. Także tym, którzy posiadają już wcześniej wydaną legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej. 

Tradycyjna legitymacja zachowuje swoją ważność zgodnie ze wskazanym na niej terminie. Posiadacz obu wersji może używać ich zamiennie, zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami. 

Tradycyjna legitymacja emeryta lub rencisty po złożeniu wniosku

Emeryci lub renciści, którzy zechcą dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację - w formie karty plastikowej, będą mieli taką możliwość. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek do ZUS-u (formularz ERL).

Tym, którzy będą nabywali uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 r., ZUS będzie sukcesywnie wydawał legitymacje w formie elektronicznej i tradycyjnej - na wniosek. 

Co daje legitymacja emeryta lub rencisty? Sprawdź TUTAJ

Jak wygląda mLegitymacja emeryta lub rencisty 

Jak dodać mLegitymację w aplikacji mObywatel

Każdy emeryt i rencista może samodzielnie dodać swoją mLegitymację w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Wystarczą do tego trzy proste kroki: uruchomienie aplikacji, kliknięcie opcji „dodaj dokument” i wybranie na liście dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

CZYTAJ TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy