reklama

Obcinanie drzew w Jarocinie: Wykonawca musi przestrzegać prawa i wykonywać prace zgodnie ze sztuką ogrodniczą

Opublikowano:
Autor:

Obcinanie drzew w Jarocinie: Wykonawca musi przestrzegać prawa i wykonywać prace zgodnie ze sztuką ogrodniczą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dlaczego firma, mająca się opiekować zielenią miejską, obcina drzewa, które już rozpoczęły wegetację? Czy nie można było dokonać zbiegów pielęgnacyjnych zanim rośliny wypuściły pąki i pojawiły się pierwsze liście?

Takie pytania zadają mieszkańcy Jarocina, którzy od ubiegłego tygodnia przyglądają się obcince drzew realizowanej przez firmę Plener między innymi na ul. Kościuszki [ZOBACZ TUTAJ].

Były też ostre komentarze w mediach społecznościowych. - To jest chore. Ciekawe, co z tych drzew wyrośnie - zastanawiała się przewodnicząca osiedla. Choć zdarzały się wyjątki. - Super uformowali drzewa. Jeszcze nigdy nie było tak ładnie obcięte - zachwycał się jeden z mieszkańców.

Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak, który wcześniej publicznie apelował, by konsultować zabiegi na miejskiej zieleni ze specjalistami, nie chciał komentować działalności firmy Plener [ZOBACZ TUTAJ].

Sekretarz gminy Michał Fijałkowski obiecał, że magistrat ustosunkuje się do sprawy. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od urzędników, odpowiedzialnych za miejską zieleń.

„Umowa na wiosenną pielęgnację koron drzew z firmą PLENER Michał Sołtys zawarta została w okresie zimowym w dniu 03.03.2017 r. przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego roślinności. Zgodnie z zapisami umowy Wykonawca przestrzegać musi obowiązujących przepisów prawa, w szczególności ustawy o ochronie przyrody oraz wykonywać musi prace zgodnie ze sztuką ogrodniczą. W praktyce ogrodniczej różnego typu zabieg, po których powstają rany są od czasu do czasu niezbędne. Przykładem takich zabiegów mogą być m.in. cięcia formujące i prześwietlające. Obecnie wykonywane cięcia na terenie Gminy Jarocin to cięcia sanitarne oraz cięcia prześwietlające, które należy prowadzić na drzewie witalnym w odpowiednim terminie. Cięcia drzew można prowadzić przez cały rok, jednak najkorzystniejszą porą cięcia ze względów fizjologicznych jest pierwsza połowa sezonu wegetacyjnego (okres wegetacyjny roślin trwa zazwyczaj od przełomu marca/kwietnia do przełomu października/listopada). Cięcia wykonuje się również po pełnym rozwoju liścia. Cięć nie wykonuje się natomiast w okresie silnych mrozów, w czasie suszy i upałów oraz podczas opadania liści. Aby uzyskać możliwie najkorzystniejsze efekty, porę cięć dostosowano do właściwości biologicznych gatunków drzew oraz celu w jakim cięcia są wykonywane. Obecnie przycinane gatunki to lipy oraz głogi, które dobrze znoszą cięcie. Nie przycinane są z kolei gatunki, które mają tzw. „płacz wiosenny”: klony, brzozy, orzechy, graby, buki. Cięcia przy nich wykonuje się w pełnym ulistnieniu, ze względu, iż wtedy najlepiej działają mechanizmy obronne drzewa.”

Michał Szymański Urząd Miejski w Jarocinie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE